Hamur İşi Tarifleri

Milyon İzlenen Tavada Çaya Börek Tarifi

Tava içinde yapılan börek tariflerinin en lezzetli ve en kolaylarından bir tanesi olan, her denendiğinde milyon milyon izlenen tava böreğinin kolay yapılışı karşınızda. Sizlerde dilediğiniz iç malzemeleri kullanarak bu eşsiz lezzeti hemen denemelisiniz. Özellikle hafta sonuna yapılan kahvaltı sofraları için mutlaka bu tava böreğini yapıp sofraya koymalısınız. Yapılışında çok az malzeme kullanıldığı için çok beğenildi.
Yufkaları alıp böreği yapmaya başlıyoruz. Bu yufkaları isterseniz hazır aldığınız, isterseniz evde kendinizin yaptığı yufkaları kullanarak böreği yapabilirsiniz. Geniş bir kapımızı aldıktan sonra 3 tane yumurtamızı kırıyoruz. Kırılan yumurtaların içine tuzunu ve bol baharatını ekledikten sonra, sürekli çırparak akışkan bir sos hazırlıyoruz. Tavanın içine yağımızı aldıktan sonra eritiyoruz. Eriyen yağdan sonra tavanın içine yufkamızın bir tanesini tam olarak koyduktan sonra, yufka parçalarını tavanın taban kısmına yayıyoruz.
Üst kısmına hazırladığımız bu sostan döküp, fırça yardımı ile iyice yufkanın her tarafına sürdükten sonra, üzerine damak tadınıza uygun salam, sosis gibi malzemeleri ekleyip, bol kaşar peyniri rendesini de ekledikten sonra, yufkanın kenar kısımlarını içe doğru kapatıyoruz. Sonrasında ise parça yufkalarımızı yine üst üste koymaya devam ediyoruz. Koyduğumuz her yufkanın üzerine hazırladığınız sostan dökmeyi de ihmal etmiyoruz. Bu kata ise domates dilimlerimizi dizdikten sonra, yine kaşar peyniri rendesi döküp, yine yufka ile bu katımızda kapatıyoruz. Bu şekilde en az iki ya da üç katlı olarak hazırlanan her katına değişik iş malzemeler kullanılan böreğimizin en son üstüne kalan sosumuzun hepsini döktükten sonra, böreği ocakta pişirme başlıyoruz. Üst kısmına tabak kapatılan orta ateşte pişen böreği bir tabak yardımı ile çevirip, her iki tarafını iyice kızarana kadar ocakta tutuyoruz.
Nar gibi kızaran böreğimizi servis tabağına aldıktan sonra, dilimleyerek servis edebilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

Görmelisiniz: Herkesin Yapabileceği Müthiş Kolaylıkta Börek Tarifi

Milyon İzlenen Tavada Çaya Börek Tarifi 1

Milyon İzlenen Börek Tarifi Malzemeler

  • 1 paket yufka
  • Salam dilimleri
  • Domates dilimleri
  • Bol kaşar peyniri
  • 3 tane yumurta
  • Tuz
  • Baharatlar

Kaynak: Bahar Mutfaktaysa

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu