Nasıl Yapıldığına İnanamayacağınız Yeni Börek Tarifi

Bu börek benim favori börek tariflerinden bir tanesi oldu bile. Son günlerin en gözde hamur açma tekniği kullanılarak yapılan hamur işi tarifini ben çok beğendim. Özellikle hamur açmayı, yufka açmayı bilmeyenlerin kolayca yapacağını düşündüğüm tarifi herkes kolayca yapabilirsin diye ayrıntılı yapılışını sizlerle paylaşmak istedim. Bu eşsiz görüntüdeki ve lezzetteki börek tarifini yaparken kullanacağınız açılış tekniği sayesinde tül inceliğindeki yufkaları istediğiniz genişlikte açabilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız böreklere dilediğiniz şekilleri verebilirsiniz.
Aynı yapılış tekniğini kullanarak, tepsi ortasından başlayarak yufkaları sarmaya başlayıp el açma böreği kol böreği gibi muhteşem hamur işi tarifleri de hazırlayabilirsiniz. İç malzemesini de damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kış mevsiminde olduğumuz için benim en favori iç malzeme ıspanaklı ve pırasalı iç malzeme oluyor. Hem sağlıklı hem de lezzetli bu iç malzemeleri kullanarak sizlerde değişik şekillerde ki börek işlerini yapabilirsiniz.
Böreğimizi yapmaya hamurumuzu hazırlayarak başlıyoruz. Hamurumuzu küçük yumaklar halinde hazırladıktan sonra kasenin içine alıyoruz. Hamurumuzu yağın içine beklettikten sonra bu hamur parçalarını eliniz ile sağdan soldan çekerek yufkalarımızı hazırlıyoruz. İstediğimiz incelikte yufkaları açabiliriz. Bu şekilde hazırlanan hamurun kolay kolay yapılmadığını sizler de deneyip öğrenebilirsiniz. Sonrasına iç malzemesini yerleştirip iki kenarını içe doğru kapladıktan sonra yufkayı rulo şeklinde sarıp dilediğiniz şekli verdikten sonra fırın tepsimize diziyoruz. Bütün hamura aynı işlemi uyguluyoruz. Sonrasında ise pişmesi için fırına verdiğiniz hamurun çok lezzetli bir hale geldiğini göreceksiniz. Çıtır çıtır olan ve tel tel dökülen muhteşem bir börek tarifi ortaya çıkmış oluyor. Ana yemek sofralarından kahvaltı sofraları ne kadar her saate yakışan bu eşsiz lezzeti deneyeceklere afiyet olsun.

Nasıl Yapıldığına İnanamayacağınız Yeni Börek Tarifi 2

Değişik Yapılan Yeni Börek Tarifi için Malzemeler

  • 6 su bardağı un
  • 3 su bardağı su
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz

iç malzemesi

  • 500gr ıspanak
  • 1 adet soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Hamuru yağlamak için

  • 1 su bardağı tereyağı yada sıvıyağ

Değişik Yapılan Yeni Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Zelihanın Tatlı tuzlu tarifleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu