Hamur İşi Tarifleri

Poşet İçinde Yapılan Az Bilinen Buluttan Yumuşak Hamur İşi Tarifi

Poşet içinde yapılan ve kısacık zamanda hazırlanan içli poğaçayı görünce, sizlere de kolayca yapılabilen diye, sizlerle paylaşmak istedim. Bu kolay yapılış tekniğini kullanarak birçok hamur işi tarifi hazırlayabilirsiniz. Eline hamura değmeden, poşet içinde hamur hazırlama ve hamur mayalama tekniğini kullanarak, poğaça tarifleri çörek tarifleri gibi değişik hamur işleri hazırlayabilirsiniz.
Yapılışı son derece kolay olan tarifimizi yapmaya, geniş bir buzdolabı poşeti alarak başlıyoruz. Buzdolabı poşetinin ağız kısmının kilitli olmasına dikkat ediyoruz. Hamur malzemelerimizin hepsine içini doldurduktan sonra, poşetin ağız kısmını yani kilidini kapatıp, poşet içinde hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Yoğurulan hamurumuzu sonrasında ise biraz dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenen hamuru tezgah üzerine aldıktan sonra, küçük parçalar halinde bölüyoruz. Yumak haline getirdiğimiz hamurlarımızı yapmaya başlıyoruz. Elimizle açtığımız yumak aramızın orta kısmına damak tadınıza uygun olarak, kahvaltılık çikolata, yada Haşhaş ezmesi gibi değişik malzemelerimizi ekliyoruz. Hamurumuzun bir ucunu tutup hiç malzememiz in üzerine kapatıyoruz. Bu şekilde hazırlanan hamurlarımızı uzun şeritler halinde haline getirip, yağlı kağıt serili fırın tepsisinin içine diziyoruz. Tepsinin içine çiçek şeklinde dizmeye dikkat ediyoruz. Sonrasında üzerine temiz bir bez kapattıktan sonra, poğaça çöreğimizi tekrardan mayalanmaya bırakıyoruz.
İyice mayalanan çöreğim bize fırına vermeden önce üst kısmına yumurta sarısını sürüp, dilediğimiz malzemelerle lezzetlendirdikten sonra, artık fırına verebiliriz. En fazla 20-25 dakika fırında kalan, fırına girdiği andan itibaren daha iyi kabarmaya başlayan, yumuşacık hamur işi tarifi, iyice kızarınca, fırından çıkarıyoruz. Elimizde bölerek ikram ettiğimiz bu eşsiz lezzeti herkes deneyebilir herkese Şimdiden afiyet olsun.

GÖRMELİSİNİZ: Hazır Yufkayı Eskide Bırakacak Harika Yöntemli Börek Tarifi

Poşet İçinde Yapılan Az Bilinen Buluttan Yumuşak Hamur İşi Tarifi 2

Poşet İçinde Yapılan Hamur İşi Tarifi Malzemeler

  • 1 çay bardağı ilik su
  • 1 çay bardağı ilik süt
  • Sıvıyağ 1 çay bardağı
  • 1 yumurta akı
  • Şeker 2 yemek kaşığı
  • Tuz 1 çay kaşığı
  • 1 paket toz maya
  • Un 3.5 su bardağı

Az Bilinen Buluttan Yumuşak Hamur İşi Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Nefistarifler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu