Tatlı Tarifleri

Ramazanın Sultanı Çok Yapılan Sarma Güllaç Tarifi

Güllaç sarması herkesin çok beğeneceği süt şerbetli ramazan tatlısını herkes kolayca denesin diye sizlerleyiz. Ramazanın gülü güllaç tatlısının pek çok değişik yapılışlarını sizler le paylaşmak istiyorum. olarak sizler le güllaç yapılışını paylaşıyorum. Ramazana girmek üzere olduğumuz bu günlerde ramazan tatlılarının baş tacı bu tatlıyı değişik versiyonlarda yapabilirsiniz.
Ramazanın gülü olarak bilinen hafif ve ramazanların vazgeçilmezi Türk mutfağının eşsiz tatlılarından olan güllaç yapılışını paylaşmak istedim. Hafifi bir tatlı olan ramazan güllacını sevmeyen olmaz. Güllacı yapmak için kenarları geniş bir kap kullanmak gerekir ben börek tepsisi kullanmayı tercih ediyorum. Önce güllaçları kenarları kalın olmayanlardan seçiyoruz. Her yaprağı 2 parçaya bölüyoruz. Bir taşım kaynatılan sütün içine şekeri ilave edip şeker eriyene karıştırdıktan sonra, biraz soğuyan süstü geniş bir kaba dökün, tepsi olursa iyi olur. Güllaç parçalarını bu sütlü karışıma az yumuşayana kadar bulayıp  ikiye katlayıp içine az ceviz koyarak sarma şeklimde sarıp servis tabağına diziyoruz.
Sarma şeklinde derken ceviz dökülmeyecek şekilde kenarları katlıyoruz. Bütün güllaçları hazırlayıp servis tabağına dizdikten sonra üzerine kalan sütü döküyoruz. Dinlenen güllaçları nardan başka evinizde ne varsa onunla servis yapabilirsiniz. Ben vişneli güllacı çok severim.
GÖRMELİSİNİZ: Şimdiden Yapıp Buzluğa Koyun Ramazanda Kurtarıcı Kurabiye Tarifi

Ramazanın Sultanı Çok Yapılan Sarma Güllaç Tarifi 1

Sarma Güllaç Malzemeler:

  • 8 yaprak güllaç
  • 1 lt süt
  • Toz şeker 1,5 su bardağı
  • 1 paket vanilya
  • Biraz ceviz
  • Yada fındık, fıstık

Kolay Çok Beğenilen Güllaç Yapılışı:

Kaynak Youtube: Bera Tatlı Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu