Şehzade Beyazıt Nasıl Öldü?

Şehzade Beyazıt Nasıl Öldü?
A+
A-

Şehzade Bayezıt kimdir, neden öldürüldü, nasıl öldürüldü, Şehzade Beyazıt neden öldürüldü, Şehzade Beyazıt Şehzade Selim ile sürtüşmeleri, Şehzade Beyazıt tahta neden çıkamadı?

Şehzade Beyazıt Kanuni Sultan Süleyman‘ın Haseki Hürrem Sultan’dan olma 3. şehzadesidir. Gözde Şehzade Mustafa’nın infaz edilmesinden sonra ortalık savaş alanına döndü. Haseki Hürrem Sultan’ın 3.oğlu olan Beyazıt Mustafa’nın yaveriydi Selim’le hep kavga içinde yaşadı. Şehzade Mustafa ölünce Şehzade Beyazıt için zor günler başaladı. Şehzade Beyazıta Abisinin ölümünden sonra Osmanlı dar geldi. Kütahya, Konya ve Karaman sancak beyliklerinde görev yapmıştır. Annesi Hürrem Sultan’ın koruması ile kendini tahtın varisi olarak görmeye başlamış ancak annesi öldükten sonra güçsüz kalmıştır. Ablası Mihrimah Sultan’ında Şehzade Selim’in tarafını tutmasıyla kendisine taraftar toplamaya başlamıştır. Babası henüz sağ iken kardeşi Şehzade Selim ile giriştiği taht mücadelesinde yenilmiş; sığındığı İran Şahı’nın sarayında babasının adamları tarafından oğulları ile birlikte boğularak öldürülmüştür. Oğulları ve kendisinin cenazesi Sivas’ta bulunan Melik-i Acem Türbesi’nde yer almaktadır.

Şehzade Bayezid’in mezarı, oğulları Orhan, Osman ve Abdullah ile birlikte Sivas Yukarı Tekke Mezarlığındaki Abdulvahabi Gazi Camisi’nde yer alıyor. Cam ile çevrili bir alan içindeki sandukaların yan kısmında bulunan levhada, “Şehzadeler Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Bayezid ve oğulları Osman, Orhan, Abdullah burada metfundur. Şehit masumlara El Fatiha” yazıyor.

ŞEHZADE BAYEZİD’İN HİKAYESİ

Tarihi kaynaklarda, annesinin Hürrem Sultan olduğu belirtilen Bayezid’in kardeşlerinden Mahmud ve Abdullah’ın çok küçük yaşlarda öldüğü, diğer kardeşleri Mehmed ve Cihangir’in genç yaşta hastalanarak, Mustafa’nın ise askerler tarafından tahtın varisi olarak desteklendiği için Hürrem Sultan’ın entrikalarının da etkisiyle Kanuni tarafından boğdurularak öldüğü bilgisi yer alıyor.
Erkek kardeşlerinden sadece Selim’in sağ kaldığı ifade edilen Bayezid’in taht kavgası yaptığı ağabeyi Selim ve onun tarafını tutan babasıyla mücadele ettiği, daha sonra yaşanan çeşitli gelişmelerin ardından oğullarını alarak İran şahına sığındığı kaydediliyor. İran’da Şah Tahmasb tarafından büyük bir törenle karşılandığı ifade edilen Bayezid’in, onun aracılığıyla babasından affını dilediği, Kanuni’nin de bir ara onu affetmeyi düşünse de Selim’in ve Tahmasb’ın tutumları karşısında bundan vazgeçtiği, bu çekişmeden yararlanmak isteyen Tahmasb’ın bir bahaneyle Bayezid’i ve oğullarını hapse attırdığı belirtiliyor.
Bundan sonra Kanuni, Selim ve Tahmasb arasında Bayezid’in teslimi konusunda yazışma ve pazarlıklar başladığı, anlaşma sağlanınca Kazvin’e giden Osmanlı elçilerinin 25 Eylül 1561 tarihinde önce Bayezid’i, ardından da oğullarını boğarak öldürdükleri kaydediliyor. Bayezid ve oğullarının cenazelerinin Sivas’a getirilerek defnedildiği, Bayezid öldüğü zaman 36, en büyük oğlu Orhan’ın ise 16 yaşlarında olduğu bilgisi yer alıyor.
Bayezid’in ölümünden sonra İstanbul’a getirilen eşinin de bir kale içinde tutulduğu ve yanında bulunan 3 yaşındaki oğlunun da öldürüldüğü tarihi kaynaklarda aktarılıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.