Sezaryen doğum sonrasında normal doğum yapılır mı?

Türkiye de  sezaryen doğum oranı normal doğuma göre oldukça yüksek olduğu için,  kadınlar sezeryan doğumun ardından normal doğum şanslarının olup olmadığı merak ederler.  İlk doğumunu sezaryen olarak yapan kadınlar için bu konuyu biraz araştırdık;

Sezaryen doğum sonrasında normal doğum yapılır mı?
Gelişmiş merkezlerde ve seçilmiş vakalarda sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir. Bu rutin bir uygulama değildir, ilk sezaryenin rahim darlığı gibi, diğer doğumların da bu yolla yapılmasını gerektirecek bir nedenden dolayı gerçekleştirilmesi halinde, normal doğumun mümkün değildir.
Sezaryen sonrası normal doğum gerçekleştirilebilmesi için hem bebeğin hem de doğumun çok iyi takip edilmesi, kan kaybından ölümlerin engellenmesi, kanama halinde hemen kan verilmesi ve hastanın hemen ameliyata alınması gerekiyor. Bu şartların sağlanamaması halinde sezaryen sonrası normal doğum çok risklidir.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUMUN RİSKLERİ
Anne adayının sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak istemesi halinde, doktorunun durum değerlendirmesi yaparak bunun risklerini hastasına iyi anlatması gereklidir. “Sezaryen sonrası vajinal doğumda hem anne hem de bebeğin yaşamı tehlikeye girebilir. Çünkü rahimde daha önce yapılmış ameliyata bağlı nedbe dokusu (eski yara) vardır. Burası doğum ağrıları sırasında yırtılabilir. Böyle bir yırtık oluşursa anne ve bebeğin yaşamı tehlikeye girer. Bu riskle karşılaşmamak için, olanaklar da yeterli değilse, sezaryenle gerçekleştirilen ilk doğumdan sonraki doğumların da aynı yöntemle yapılmasında yarar vardır.”
Teknik olanaklar geliştikçe ve hasta yoğunluğu azaldıkça sezaryen sonrası normal doğum oranlarının artacaktır.

TÜRKİYE’DE SEZARYEN ÇOK YAYGIN
Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği oranının yüzde 15-25 olmasına rağmen, ülkedeki bazı hastanelerde bu oranın yüzde 60-70’lere kadar çıkabilmektedir. Sezaryen yapılmasını gerektirecek şartlar bellidir,bunların dışında, hastanın kendi isteği gibi durumların iyi değerlendirilmesi gereklidir.
“Normal doğumun avantajları ve sezaryenin dezavantajları hastalara ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. Bugünkü veriler ışığında, herhangi bir endikasyonu olmayan olguda sezaryenin normal doğuma üstün olduğunu savunmak mümkün değildir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu