Süt Reçeli Yapılışı

Süt Reçeli Yapılışı
A+
A-

Süt reçelini il duyduğumda çok şaşırmıştım. Ama deneyince lezzetinin çok güzel olduğunu görünce reçelin yapılışını sizler le paylaşmıştım. Bu gün derya baykal ın programı deryanın dünyasında yemek bölümünde yapılınca bu değişik reçeli ayrıntılı yapılış  resimleri ile sizler le paylaşıyorum.

İçindekiler

Süt Reçeli Malzemeler:

  • 1 lt taze  sütü
  • 1 büyük bardak toz şeker
  • yarım çay kaşığı karbonat

Süt Reçeli Yapılışı:

süt inet sütü şart.şeker tencere koyularak orta hararetli ateşte, ara ara karıştırılarak kaynama noktasına getirilir.karışıma yarım çay kaşığı karbonat eklenerek karıştırmaya devam edilir.1 saat sonra sütün rengi krem rengine doğru koyulaşmaya başlayınca 10-15 dk  aralıklarla karıştırılıyor.

2. saatin sonunda sütün rengi artık karamel rengini alıyor.fotoğrafın rengi olması gerekenden daha koyu çünkü kuzenim askere gidecek diye harlı ateşte yapmam gerekti.buradan çıkarılacak ana fikir ise süt reçelinin sadece kısık ateşte yapılmayıp pek âlâ harlı ateşte de yapılabileceğidir. 30 dak. t sonra hala akışkan özeliğini koruyan fakat soğuyan reçeli sıkı kapaklı bir kavanoza dökebiliriz. gece buzdolabında bekletmek gerekiyor.

sut-receli-resimli-yapilisi-

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.