Tandırda Sanılan Tencere Kapağında Şok Lezzette Hamur İşi Tarifi

Tandırda Sanılan Tencere Kapağında Şok Lezzette Hamur İşi Tarifi
A+
A-

Tencere kapağında pişen piştikten sonra herkesin tandırda piştiğini zannedeceği, hamur işi tarifini herkes kolayca yapabilsin diye sizlerleyiz. Ekmek almak yerine evinizde kendi tandır ekmeğinizi kolayca hazırlayın diye, bu kolay tarifi sizlerle paylaşmak istedim. Yapılış şeklini oldukça kolay ve sıra dışı olan, tandır ekmeği öyle lezzetinde ki, eminim sizlerde çok seveceksiniz. Yiyen herkesin favorisi olan, sıcak sıcak kısacık zamanında yapılan ve sofraya konulan hamur işini, sizler de böyle hazırlayabilirsiniz. Yapılışında fırın kullanılmadığı için daha çok beğeni toplayan tarifimizi, yapmaya hamurumuzu hazırlayacak başlıyoruz.
Hamuru hazırlarken iki aşamalı mayalama tekniğini kullanıyoruz. Nasıl ayarlayacağınızı bu iki aşamalı mayalamanın nasıl yapıldığını ayrıntı olarak, alıntı videoda izle öğrenebilirsiniz. Hazırlanan hamurumuzu iyice yoğurduktan sonra, geniş bir kabın içine alıp, üzerine poşette kapatıyoruz. Poşetle kapatılan hamurumuzu iyice dinlenmesi için bekletiyoruz. Dinlenen hamurumuzu parçalar halinde böldükten sonra, tekrar yoğurmaya başlıyoruz. Yoğurulan hamurumuzu parçalar halinde bölüp, tekrar poşetle kapatıp, tekrardan dinlenmeye bırakıyoruz. Tezgah üzerine alıp elimizle iyice açtığımız hamuru parçalarımızı tencere kapağını iyice yapışması için, önce tencere kapağını ocağa alıp ısıtıyoruz. Isınan tencere kapağının içine yapışacak tarafına hamurun üstüne su döktükten sonra, tencere kapağının içine koyuyoruz. Kapağın içine koyduğumuz hamuru değişik şekillerde süsleyebiliriz.
İsterseniz biraz çörekotu ya da susamda serpebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan hamurun üstüne yumurta sarısı sürdükten sonra, artık pişirme işlemine geçebiliriz. Boş tencerenin içine kapağımızı kapatıp ters çeviriyoruz ocağa aldığımız tenceremize bu şekilde pişmeye bırakıyoruz. Sürekli kontrol etmenize gerek kalmıyor. Bu şekilde hazırlanan ve kısa zamanda pişen ekmeğimiz, nar gibi kız aldıktan sonra tam kıvamını almış pişen ekmeklerimizi kapaktan çıkardıktan sonra, artık servis tabağına alabiliriz. Dilimlenerek ikram edilen bu hamur işi yiyenler tandırda piştiğini zannediyor. Hem çok lezzetli olan hem de kolay hazırlanan hamur işinin deneyeceklere Afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: Böyle Yapılınca Yiyenin Sipariş Vereceği Müthiş Börek Tarifi

Tandırda Sanılan Tencere Kapağında Şok Lezzette Hamur İşi Tarifi 1

Tencere Kapağında Şok Lezzette Hamur İşi Tarifi Malzemeler

  • Ilık su 250
  • Şeker 1 kaşık
  • Toz maya
  • Un 500 gr
  • Biraz Tuz
  • Eritilmiş tereyağı

Kaynak: Özbek çay Evi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.