Hamur İşi Tarifleri

Tencere Kapağında Pişen İnanılmaz Çörek Tarifi

Bu hamur pişirme yöntemini görür görmez sizler de hemen deneyin diye paylaşmak istedim. Tencere kapağında yapılan çörek tarifinin hem görüntüsüne hem de lezzetine bayılacaksınız diye düşünüyorum. Oldukça kolay yapılış tekniğine sahip olan bu tarif piştikten sonra sanki tandırda pişmiş tadında oluyor. Bu kolay yapılış tekniğini sizlerde evinizde yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız hamurları dilediğiniz iç malzemeyi kullanarak servis edebilirsiniz.
Tarifimize hamurumuzu hazırlayarak başlıyoruz. Hazırlanan hamurumuzun üstünü kapattıktan sonra dinlenmeye bırakıyoruz. Biz damak tadımıza uygun iç malzememizi hazırlamaya geçiyoruz. Hazırlanan iç malzememizde tamam olduktan sonra mayalanan hamurumuzu küçük parçalar halinde kesiyoruz. Kesilen hamurlarımızı tek tek açmaya başlıyoruz. Açılan yufkaların orta kısmına dilediğimiz bol iç malzemeyi kaşık yardımı ile ekledikten sonra yufkalarımızı kapatıp yumak haline getiriyoruz. Bütün hamurumuzu bu şekilde hazırlıyoruz. Hazırlanan hamurlarımızı pencere kapağına yapıştırmak için bir kasenin içine bir tane yumurta sarısını alıp iyice çırpıyoruz. Hamurlarımızın alt kısmını yumurtaya buladıktan sonra tencere kapağının üzerine yerleştirmeye başlıyoruz. Bütün hamurlarımızı bu şekilde yapıştırarak hazırlıyoruz. Üst kısmına da kalan yumurta sarımızı sürdükten sonra biraz çörek otu ya da susam serperek yüreklerimizi pişmeye bırakıyoruz. Kapağımızda ters çevirdikten sonra tencereyi kapalı bir şekilde ocağa alıp pişirmeye bırakıyoruz. Bu pişirme yöntemi sayesinde sanki tandırda pişmiş gibi harika çörekler hazırlayabileceksiniz. Kısacık zamanında pişen çörekleri ocakta mümkünse kısık ateşte pişirmeye dikkat etmeniz gerekiyor.
Hem lezzeti ile hem görüntüsü ile dikkatleri çeken tandırda yapılmış gibi lezzeti ile beğenileri toplayan hamur işini deneyeceklere Afiyet olsun.

Tencere Kapağında Pişen İnanılmaz Çörek Tarifi 2

Tencere Kapağında Çörek Tarifi için Malzemeler

  • Su – 300 gr
  • 1 tane yumurta
  • Biraz tuz
  • Yeterince un
  • Dilediğiniz İç malzeme
  • Yapıştırmak için yumurta akı

Çöreğin Üzerine

  • Yumurta sarısı
  • Biraz susam

Tencere Kapağında Çörek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Nafis Taomlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu