Hamur İşi Tarifleri

Ustasından Alınan Tariften Böylesi Yapılmayan Katmer Tarifi

Sivas’ın ünlü katmer tarifini herkes evinde deneyebilir. bu katmer tarifi Gerçek Sivas ustalarından alınmış ve lezzeti ile görüntüsü ile dikkatleri çeken bir hamur işi tarifi. çay saatlerinin, kahvaltı sofralarının aranan tariflerinden bir tanesi olan, doyurucu hamur işi tarifini, sayılı günler kalan Ramazan da çok yapacaksınız diye düşünüyorum. her şeyi ile dikkatleri çeken ve beğenileri toplayan katmeri yapmaya hamurumuzu hazırlayarak başlıyoruz.
Hazırlanan hamurumuzu 2 eşit parçaya böl öldükten sonra, yumuşak margarinimizi de hazırlayıp bir kenara alıyoruz. Hazırladığımız hamur parçasının bir tanesi biraz açtıktan sonra, orta kısmında yumuşak bir paket margarini ekleyip, diğer hamurumuzda da üstüne kapattıktan sonra, çöreğimizi yapmaya başlıyoruz. Katmerimizi yapmak için bu hamurlarımızı açmamız gerekiyor. Kalın merdane kullanarak hamuru belirli bir inceliğe getiriyoruz. Kenar kısımlarını içe doğru kapladıktan sonra, bolca katlanarak şerit şeklinde hazırlanan hamurumuzu en son kenar kısımlarında ortaya katlayarak, zarf şeklini veriyoruz.
Bu şekilde hazırlanan katmer hamurlarımızı kenara aldıktan sonra, fırın tepsisine ver içine koymadan önce biraz daha açıyoruz. Bu katlama işlemini en az iki ya da üç kere tekrarlıyoruz. Bu sayede sayısız katlara kavuşan yufkamızı, en son kapladıktan sonra, bir yufkayı 3 parçaya bölüp pişmeye hazır hale getiriyoruz. isterseniz Bu haliyle yufkaları buz dolabı poşetin içine doldurduktan sonra,  buzluğa kaldırabilirsiniz. Ramazan ayında, sahurda hemen pişirebilirsiniz. Kesilen katmer parçalarını biraz daha açtıktan sonra yağlı kağıt serili fırın tepsisine içine alıp, üzerine yumurta sarısını sürdükten sonra, bıçak yardımı ile ince kesikler atıyoruz. Bu şekilde hazırlanan katmer elimizi pişmesi için fırına veriyoruz. Kısacık zamanda pişen ve çıtır çıtır olan, kahvaltıda peynirle, zeytin ile çok yenen. hamur işini deneyeceklere Afiyet olsun.

GÖRMELİSİNİZ: Haşhaşla Değil Zeytinli Yapınca Bayılacağınız Açma Tarifi

Ustasından Alınan Tariften Böylesi Yapılmayan Katmer Tarifi 1

Ustasından Alınan Tariften Sivas Katmer Tarifi Malzemeler

  • Un  3 su bardağı
  • Su 1 su bardağı
  • Tuz1 tatlı kaşığı

Katmerin Arasına:

  • 250 gram margarin

Kaynak: Peri’nin sihirli Mutfağı

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu