Sağlık

13 Adımda Akneye/Sivilceye Yol Açan Günlük Hatalar

Cilt sağlığı sorunları içerisinde belki de en yaygın sorunlardan birisi akne sorunudur. Öncelikle Akne tam olarak nedir bu konuya değinelim. Akne; kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan ve genel olarak yaygın bir cilt durumudur. Eğer vücut çok miktarda sebum (cildimizi nemli tutan yağ) üretiyorsa, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve beyaz ya da siyah noktalara neden olabilir. İşte gözeneklerde sıkışan ve akneye neden olan bu duruma neden olan hatalardan söz edelim.

1- İrritasyona (tahriş nedeniyle oluşan iltihabi durum) yol açan maddeler içeren kozmetik kullanımı

İlgili Makaleler

Günlük kozmetik ürünlerinin içinde gizlenmiş, cildinize zarar verecek bazı aktifler olabilir. Bu makyaj yapmamanız anlamına gelmemeli ama ürünlerin içerik listelerine dikkatlice bakmak iyi bir fikir. Bu içeriklere dikkat; Yapay Boya, Lanolin, Mineral Yağ, Petroleum, Parfüm, Isoproply Miyristate.

2- Yüzde aşırı kuruluk yaratacak temizlik

Cildimiz aşırı derecede yağdan arındırıldığında buna ters tepki göstererek dengeyi sağlamak adına sürekli yağ üretimine geçecek ve bir kısır döngüye girilmiş olacaktır. Çözüm olarak yapılması gereken cildi yağlı değil ama nemli tutmak. Bunun için yağ içermeyen nemlendirme ürünleri kullanılabilir.

3- Fiziksel Baskı

Akneye yol açan faktörlerden biri de fiziksel baskıdır. Televizyon izlerken ya da bilgisayara bakarken alışkanlık olarak elin sürekli yüze götürülmesi cildin bakterilerle buluşmasına ve bu bakterilerin cilde daha kolay nüfuz etmesine yol açar. Bu alışkanlıktan vazgeçilmeli en azından yüz temizliğine önem gösterilmelidir.

4- Stres

Stres, vücudumuzda birçok fiziksel sonuç doğurmakta. Ne yazık ki bunlardan bir tanesi de akneye yol açan hormonların aşırı salgılanması.

5- Kirli Çamaşırlar

Özellikle gece boyunca yüzün temas ettiği yastık kılıfı ya da gün içinde kullanılan havlu gibi eşyaların günlük temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle yastık kılıflarının haftada bir değiştirilmesi, yüzünüzün bakteri ve ölü hücreler ile temasını azaltacaktır.

6- Saç Bakım Ürünleri

Birçok kadın saçlarını yatmadan önce yıkamayı tercih etmekte. Saç bakım ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler iyi kurulanmayan saçlardan yastığa oradan da yüze transfer olmaktadır. Saçlar yatmadan önce mutlaka iyice kurulanmalı

7- Kirli Makyaj Aplikatörleri

Her ne kadar makyaj ürünlerinin içerikleri zararlı maddeler içermese de kullanılan allık, fırça vb aplikatörler bakteri ve ölü hücreler ile dolacaktır. Bu malzemelerin düzenli temizliği şart.

8- Yeme alışkanlığı

Özellikle kan şekerini artıran beyaz ekmek, makarna, şeker ve kızartılmış yiyeceklerin sürekli ve aşırı tüketiminden uzak durulmalı.

9- Günlük kıyafetler

Her 40 dakikada bir 1 milyon ölü cilt hücresinin oluştuğunu biliyor muydunuz? Bunlardan kurtulmak için pamuklu ve rahat kıyafetlerin tercihi makbul. Sürekli dar kıyafetlerin seçiminden kaçınılmalı.

10- Sigara

İtalya San Gallicano Dermatoloji Enstitüsünde yapılan bir araştırma sonucu gençliğinde sigara içenlerin içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla akneye maruz kaldığı görülmüştür.

11- Yanlış Parfüm Kullanımı

Parfüm ve deodorant gibi kozmetik malzemelerin yüze teması akneyi tetiklemektedir.

12- Gün sonu tembelliği

Gününüz ne kadar yoğun geçmiş olsa da gece yatmadan önce mutlaka yüz temizliğini yapmak şart. Bu şekilde ölü hücrelerden ve bakterilerden kurtulmuş oluruz.

13- Güneşe fazla maruz kalma

Güneşin bakteri öldürücü özelliği olsa da fazla maruz kalındığında aşırı hücre üretimini tetikleyici özelliği de bulunmaktadır. Fazla güneşte kalındığında cilt yüzeyinde ölü hücrelerin sayısı artacak bu da akneye yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu