Bebekler Ne Kadar Emzirilmelidir?

Bebekler Ne Kadar Emzirilmelidir?
A+
A-

Bebek ne kadar emzirilmesi gerekmektedir:
Doğduğu andan itibaren emzirilmeye başlanan bebekler her hangi bir sıkıntı ve sorun olmadığı zamanlar da emzirilme istediği zaman mutlaka emzirilmesi gerekmektedir. Çünkü bebeğin bütün gelişimi bu anne sütünün içinde saklıdır. Emzirilme süresi de oldukça önemlidir. Anneler bu konuda hatalara düşmektedir. Bazı anneler duyduklarına göre belli bir dakikadan sonra istediği halde kesiyorlar. Bu son derece yanlıştır. Bebek emmek isteği sona gelecek zamana kadar devam etmelidir. 20- 25 dakika geçtikten sonra bebek halen emmek istiyorsa bu sefer diğer meme’ye geçilerek bebeğe sütü diğerinden verilmesi gerekmektedir. Doğumdan sonra 3-4 gün sonra anne sütü tam olarak gelmeye başlamaktadır. Süt bebek için oldukça önemlidir. Bu yüzden hem kendi ağrılarınızı hissetmemeniz için hem de bebeğinizi doyurmak ve sağlıklı şekilde beslenmesi için bebeği istediği zaman emzirilmesi lazımdır.
Bebekler ihtiyacı olduğu zamanlar emmek isteyeceklerdir. Bunun içinde acıktığı zamanlar da ağlamasını duyabilirsiniz. Ağlaması ile birlikte bebeğinizi emzirmeye başlayabilirsiniz. Bebek doyduğu zaman ise süt emmeyi bırakacaktır. Siz doymuştur diye his içerisine girmenize gerek yoktur. Bebek doyduğunu hissettiği zaman daha fazla istemeyecektir. İlk haftalar da 24 saat içinde 7-8 kez bebeğiniz beslenme ihtiyacı duyar. Bu da 3.5-4 saatte bir beslenmek anlamına gelmektedir. Bebekleriniz sütü içtiği zaman bunu sindirme zamanı olacaktır. Bu 3.5-4 saat arasında bebeğiniz bunu sindirecektir. Bebeğiniz sindirirken sizde de süt tekrar yerine gelecektir. Bebeğiniz acıktığı zaman onu tekrar besleyebileceksiniz.
İlk aydan sonra emzirme sıklığı günde 5-6 defaya düşmektedir. Bu oldukça doğaldır. Emzirme süresi de 10 ila 20 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Bebeğinizin doyma süresine bağlıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.