Bebeklerde Yürüteç kullanmak zararlı mı?

Bebeklerde Yürüteç kullanmak zararlı mı?
A+
A-

Bebeklerimizin yürümeye başlayacağı zamanı iple çekiyoruz. Hatta bunun için yardımcı olması düşüncesiyle yürüteç kullanıyoruz. Peki ama acaba yürüteçin bebeğe bir zararı varmıdır? Bazı kişiler bebek için zararlı olduğunu düşünürken bazıları da yürümeye katkısı olduğunu düşünür.

Ebeveynler yürüteci kendilerine zaman kazandırdığı için tercih etmektedir. Bebekleri yürüteçte olduğu için işlerini kolaylıkla yapabilir.

Çoğu uzmana göre ise yürüteç yürümeyi kolaylaştırmıyor aslında zorlaştırıyor.

Kendisine hareket serbestliği verilen bebek, hareket özgürlüğü pek fazla olmayan bebeklere göre daha erken yürür.

Uzmanların açıklamalarına göre yürüteçe binen bebek ev içerisinde birçok kazaya maruz kalabiliyor. Çünkü normalde ulaşamayacağı bir alana daha kolay ulaşabilir. Örneğin masanın üzerindeki örtüyü çekerek üzerinde bulunan çay, kahve veya başka sıcak içeceklerin üzerine dökülmesine neden olabilir. Yada kafasına sert bir cisim düşebilme ihtimali yüksektir.

Bebeklerde Yürüteç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

  • Bebeklerin vücudu tam olarak dik durmadığı için vücudunda kifoz veya skolyoz gibi omurga eğrileri görülebilir.
  • Ayaklarının üzerine tam olarak basmadığından parmak uçlarına bastıklarından ayakta deformasyonlara neden olabiliyor.Yürümeye başladıklarında da bir süre parmak ucunda yürümeye devam ederler.
  • Kalça yapıları tam gelişmediğinden tüm ağırlığı kalçalara yüklediğinden kalça problemleri yaşarlar.
  • Erkek bebeklerin ise yumurtalıklarına zarar verdiği üzerine çalışmalar devam etmektedir.
  • Aileler özellikle 5 ve 7. aylarda bebeklerini yürüteçe alıştırırken bazı uzmanlara göre ise 9.aydan sonra kullanılmasının pek bir zararı olmadığını söylemektedirler.
  • Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalara göre 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının %90 nın yürüteçle yapılan kazaların neden olduğu tespit edilmiştir.
  • Zamanı gelince her bebek yürür.Yürüteç kullanmak yerine bebeğinizi yere koyup kendi kendine emeklemesini sağlamak,sizin desteğinizle yürümesine yardımcı olmanız daha faydalı olacaktır.
  • Özetlemek gerekirse zamanından önce kullanılan yürüteç bebekte zararlı olabilir.Ama zamanı geldikten sonra kullanılan yürüteç bebeğin hareket kabiliyetini arttırdığı için dikkat edilirse çocuğun gelişimine katkı sunabilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.