Bir Yaş Altı Çocuklarda Bronşit

Bir Yaş Altı Çocuklarda Bronşit
A+
A-

Bir Yaş Altı Çocuklarda Bronşit ve Belirtileri

Bir yaş altı çocuklarda bronşit, nefes darlığı, hışıltı, hırıltı ve öksürük gibi şikayetler ile görülen bir hastalıktır. Öncelikle öksürüğün sabaha doğru artarak kriz şeklinde devam etmesi anne ve babalar için hastalığı uyarıcı noktadadır. Bebeklerde öksürük kuru veya balgamlı olabilir. Bronşit olan bebeklerde hırıltıyı anne ve babalar kendilerinin hırıltıları şeklinde duyabilirler veya ıslık sesine yakın bir seste de duymaları mümkündür. Anne ve babalar bu şekildeki sesleri özellikle bebeklerinin nefes alırken çıkardığını göreceklerdir.

Bronşit bebeklerde birçok şekilde gözükebilir, bebeğin göğüs kafesinde çekilme şeklinde, sık inip kalkan göğüs, burun kanatlarının genişleyip tekrar daralarak yaptığı hareket, bebeğin ağız kısmının morarması ve nefes darlığı şekilleri gibi. Bebeklerde eğer bronşit sık şekilde tekrarlıyorsa bunun nedenini alerjik bir yapı varlığı olarak da araştırılmalıdır. Burada tekrarlayan bronşit alerjik tetikleyiciler ile oluşan ataklar şeklinde gözükebilir.

Bebekte bulunan bir alerji, bronşlarda bir hassasiyet yaratarak ve bu durumla birlikte bu hassas bronşların üzerine keskin kokular, sigara ve en önemlisi olarak da virüsler geldiği zaman bebeklerde tekrar eden nefes darlığı, hışıltı, hırıltı ve öksürük yaşanır. Bu şekilde ki bebekler de hastalığın tedavisi için ne yönden gidileceği acil olarak karar verilmelidir.

Bronşitin tekrarlıyor olması kesin olarak bir kronik soruna neden olacağı için bebekte bulunan alerjinin araştırılması ve bulunan alerjinin tedavisi en kesin çözümdür. Bebeklerde bronşit hastalığı nefes darlığı, hışıltı, hırıltı ve öksürük şeklinde gözlenen bir hastalıktır. Eğer hırıltı yapan bebek çok fazla küçük ise bronşlarında tıkanma meydana geleceğinden vücudunda oksijen seviyesi düşüp nefes darlığının ağrılaşması olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.