Hamur İşi Tarifleri

Böyle Kolayı Nadir Olan Pul Pul Çörek Tarifi

Katmer tarifleri içinde böyle kolay zor bulunan ve zor görebileceğiniz hamur işi tarifini, ben çok beğendim. Yapılış tekniği ile sayısız katlardaki lezzeti ve görüntüsü ile pul pul dökülen katmer tarifini, bilmeyenler varsa bu tarifi kullanarak, harika ötesi hamur işi tarifleri hazırlayabilirler. Bilinen tariflerden oldukça farklı ve kolay yapılış tekniğine sahip olan katmeri, ilk kez mutfağa girenler bile kolayca yapabilsin diye, sizlerle paylaşıyoruz. Her şeyini evde kendinizin yapacağınız, yiyenlerin çok beğeneceği ve tarif isteyeceğini düşündüğüm bu hamur işi tarifini, özellikle pazar kahvaltı sofraları için mutlaka denemelisiniz. Tarifi yaparken hamurumuzu çok iyi yoğurmayı unutmayın.
Hamur işinin sırrı, hamurun çok iyi yormasın da oluyor. Yoğurulan hamurumuzu kase için aldıktan sonra, üzerini kapatıp dinlemeye bırakıyoruz. Dinlenen hamurumuzu 6 parçaya öldükten sonra, yapılan yumaklarımızı tabağın içine un serperek, tabağa diziyoruz. Bu şekilde üzerine poşetle kapattığımız tüm yumaklarımızı açarak, artık katmerleri yapmaya başlayabiliriz. Yufkalarımızı tek tek açtıktan sonra, açılan yufkalarımızı yağlıyoruz. Yağlanan yufkalarımızı şeritler halinde kesip, avucumuzda parmaklarımızın üzerinde sanki ip sarar gibi, sarmaya başlıyoruz. 1 tane yufkayı bu şekilde sardıktan sonra, parmağımız dan çıkarıp, üst kısmını ve alt kısmını birleştirdikten sonra, yumak haline getirip tepsimizi içine diziyoruz. Yufkalarımızın hepsini bu şekilde açıp tepsinin içine dizerek üst kısmını poşetle kapatıyoruz. Sonrasında ise ocağa tavamızı alıp içine biraz yağ dökerek ısınmaya bırakıyoruz. Hazırlanan yumakları tezgah üzerine aldıktan sonra, oklava ile tava boyunda açıp, artık pişirme işlemine geçiyoruz.
Tavanın içine alınan hamur parçalarımızı sürekli çevirerek pişiriyoruz. Her iki tarafı kızarana kadar pişirdiğimiz yufkalarımızı artık servis tabağına alabiliriz. Pişerken kabarmaya başlayan, daha bir lezzetlenen ve üst kısmı çıtır çıtır olan, içi ise pul pul dökülen bu katmer tarifini deneyenler, artık bu tarifi kullanarak hamur işi hazırlayacaklar. Sizlerde bu lezzeti denemelisiniz Herkese afiyet olsun.
GÖRMELİSİSNİZ: Beklemeden Saniyede Yapılan İnsanı Usta eden Pişi Tarifi

Böyle Kolayı Nadir Olan Pul Pul Çörek Tarifi 1

Böyle Kolayı Nadir Olan Çörek Tarifi Malzemeler

  • Tuz 1 tatlı kaşığı
  • Su 2 su bardağı
  • Un 5 su bardağı

Üzerine Sürmek İçin:

  • 100 gr tereyağı
  • Sıvıyağ yarım çay bardağı

Pul Pul Çörek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Zelihanın Tatlı tuzlu tarifleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu