Bebek - Çocuk

Çocuk Yetiştirmek Sanattır

Çocuk yetiştirmek ince bir sanattır…

Her zaman kendisini ön plânda tutan çocuk, tahammül edilmez, bir yaratık olur ve sonunda zararım kendi çeker. Çocuğa, yerinde müdahalelerle bir şekil vermeli ve onu yabam bir yaratık olmaktan korumalıdır.

Örnek verecek olursak eğer, her çocuk gürültü yapmaktan hoşlanır, farklı sesleri duymak onları sevindirir. Unutmayınız ki onu, gürültü yapmaktan tamamen menetmek yersiz bir yaklaşım türüdür. Bunun aksine çocuğunuza karşı ne zaman ve nerede gürültü yapabileceğini öğretmek yeterlidir. Böylece çocuk, bazı kurallara uyduğu takdirde sevdiği şeyleri de yapabileceğini anlar. Bu, onu hem ruhen tatmin etmekle kalmaz, ayrıca onun için çok büyük derecede fayda sağlar.

Zamanında ve yerinde hareket etmesini bilmeyen çocuk, önemli bir problem halini alır. Ya, olgunlaşmamış, aciz bir kişiliğe sahip olurlar veya bebeklikten, korunma arzusundan kurtulamayan, hiç kimseyi dinlemeyen, asi bir insan olarak yetişir. Kaba ve kötü ruhlu olur ki, bundan her şey beklenir. Günün birinde yüz kızartıcı suçlardan tutun da madde bağımlısına kadar birçok hareket tarzına eğilimli bir birey olmasına neden olabilir.

Çocuk yetiştirmek ince bir sanattır. Çocukla her an meşgul olmak, onu anlamak lazımdır. Bu uğurda ne kadar gayret sarf edilse, yeridir. Kötü çocuk yoktur. Kötü veya kayıtsız anne baba vardır. Unutmayın ki çocuğunuzun her hareketinden siz mesulsünüz. Çocuklarınız yarın, cemiyete zararlı bir birey olarak yetişirse kabahati ilk önce kendinizde arayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu