Çocuklarda Boy Uzatma Hareketleri

Çocuklarda Boy Uzatma Hareketleri
A+
A-

Çocuklarda boy uzatma hareketleri ve önerileri:
Çocukların gelişimleri oldukça önemlidir. Bu gelişimler arasında çocuğun boy gelişimini de sağlıklı bir şekilde yapması sağlığı ve gelecekte sorun yaşamaması açısından önemli olacaktır. Boy uzamasını etkileyen faktörlerden birisi gen’dir. İnsanın genlerinde olan durum boy uzunluğuna da yansımaktadır. Bir diğer ise beslenmedir. Beslenme bütün gelişim işlevleri için önemlidir. Boy için de önemi oldukça büyüktür. Tabi ki bir diğer faktör ise boy egzersizleridir. Bunun için basketbol oynama örneğini verebiliriz. Kemiklerin gelişim yaptığı zaman oynanan bu sporlar veya egzersizler boyun uzamasında fayda sağlayacaktır. Kızlar 8-13, erkekler ise 10-15 yaşları arasındayken büyüme hızları artmaktadır. Boy uzaması çeşitli yollar ile hızlandırılabilir. Peki bunları biraz daha açalım.
-Çocukların uyku düzenlerinin iyi olması boylarının uzamasında etkilidir. 10-15 yaşında sağlıklı uyku boy içinde önemlidir.
-Çocuğunuzu yağsız proteini yüksek olan gıdalar ile besleyiniz. Yapılan araştırmalar da gösteriler ki proteini yüksek olan besinler boy uzaması için önemlidir.
-Spor yapmasına özen gösterin. Basketbol gibi boy uzamasında önemli olan spora teşvik edin.
-Beslenmesine dikkat edin. Günlük besin ihtiyaçlarını yeteri kadar almayan çocuklar büyüme noktasında gelişimlerini tamamlayamazlar. Bunun için beslenmeye dikkat edin.
-Sürekli bir şekilde boy ölçüsü alıp onu teşvik edin. Boyunun arttığını gördüğünüz zamanlar da ise ona daha teşvik edici sözler söyleyin.
Çocuklarınızın boy gelişimine önem vermek anne ve babaların en büyük görevleri arasındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.