Bebek - Çocuk

Çocuklarda Diş Çürümesi

Sevgili anneler, diş çürüklerinin bütün dünyada çocuklar arasında en çok yaygın olan hastalık olduğunu bilir miydiniz?
Genel olarak, sanayileşmiş ülkelerde diş çürükleri 6 ve 19 yaş arasındaki çocuklarda az görünse de, önemli ölçüde 2 ve 5 yaş arası çocuklar arasında çok rastlanıyor.
Neden süt dişleri daha kolaylıkla çürüyor? Çünkü diş minesinin oluşması uzun zaman alır, ama bundan ilave diğer önemli neden kötü diş hijyenidir. Sıkça “ nasıl olsa bunlar süt dişleri ve yakında dökülecekler ve yerlerine yeni ve daha sağlıklı olanları gelecek” diyenleri duyuyoruz. Ama unutuyorlar ki, eğer süt dişleri “hasta” ise hiç şüphesiz gelecek dişler de hasta olacaklar. Bu yüzden bunu önlemek için bebeklikten çocuklarınızın diş bakımına ve diş hijyenine dikkat etmelisiniz.
Şüphesiz çocuklarımızın beslenme türü bizim çocuklarda kullanılan güç türü, özellikle emzik ve biberonların geceler de kullanması tükürük akışının (böylece kendini temizleme fonksiyonu azaltma) diş çürüklerine maruz kalma riskini artırır.
Şimdi sizlere, kundaktaki bebeklerin ağzını nasıl temizlemeyi söyleyeceğim ve daha sonra dişleri çıkmaya başladıktan sonra bir diş fırçası ve diş macunu ile devam edeceksiniz.
Mutlaka steril olması gerekmeyen bir temiz bez kullanınız, bu, bir bebeğin ağzından bakterileri kaldırmak için çok basit ama son derece etkili bir yoldur.
Açık bezin ortasına parmağınızı koyarak bezle parmağınızı sarın.
Bezi içme suyu ile ıslatın ve bebeğin diş etlerini temizleyin.
Çocuklarınızın buna alışması için, bu işlemleri banyodan sonra veya yatmadan önce veya sabah kalktığında edin ve gelecek dişler size minnettar olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu