Çocukların Erken Yatırma Alışkınlığının Kazanılması

Çocukların Erken Yatırma Alışkınlığının Kazanılması
A+
A-

Çocukların Erken Yatırma Alışkınlığının Kazanılması..

Bazen anne babalar çocuğu ile aynı yatakta yatmaktan ve sarılarak uyumaktan büyük zevk duyarlar. Çocuğun saçından tutmasına, eli ve kulağı ile oynamasına izin verirler. Bu gibi davranışlar, her uykuya geçişte aranacağından alıştırılmaması gereken davranışlardır.

Çocukla aynı oda paylaşılmamalıdır. Ancak ağır hastalık, boşanma, ölüm vs. gibi özel durumlar dışında aynı yatakta yatılmamalıdır. Çocuğun geç saatlere kadar sizinle beraber oturmasına alıştırılmamalı ve erken yatması sağlanmalıdır. Bazı anneler ve babalar çocuğun geç yatmasını sanki bir başarıymış gibi överek anlatmaya özen duyarlar, biz yatmadan o kesinlikle yatmaz, geç saatlere kadar oturur. Nasıl oluyor da uykusu gelmiyor bizde anlamıyoruz gibi sözlerin çocuğun yanında konuşulması doğru değildir. Bu sözleri duyan çocuk, uykusu gelse de uyumak istemeyecek ve direnç gösterecektir. Bunun yerine uykuya yönlendirici ve uykuya teşvik edici sözler söylenmelidir. Örneğin “benim çocuğum uykusu gelince hemen yatağına yatar, hiç saatini geçirmez. Çünkü benim çocuğum uykunun yararını ve kendi sorumluluğunu bilir” gibi sözler daha yararlı olabilir.

Çocuk küçük yaştan itibaren ayrı odada ve erken yatmaya alıştırılmalı ve bunun için uygun ortam hazırlanmalıdır. Örneğin çocuk yatağa yattığı zaman anne yanma oturup masal anlatma, hikâye kitapları okuma veya güzel sözler söyleme gibi davranışlarda bulunabilir. Bununla beraber radyonun az açılması ya da hafif bir müziğin çalınması çocuğun uykuya geçişini kolaylaştırır. Çocuk uyuduktan sonra odadan çıkacağınızı bilmelidir. Ancak terlememen ya da üşütmemesi için seni gelip ara sıra kontrol ediyoruz gibi sözlerin söylenmesi, çocuğun korkusunun azalmasına ve rahat olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca gürültü ve ışık gibi uyarıcılar uykuyu etkilemektedir. Onun için evin en sessiz ve sakin odası mümkünse çocuğa ayrılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.