Kışlık Tarifler

Çok Pratik Haşlamadan Bozulmayan Üzüm Yaprağı Tarifi

Susuz salamura yaprak, Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan bir salamura çeşididir. Genellikle bağlarda yetişen üzüm yaprakları kullanılarak yapılır. Yapraklar tuzlu su ve sirke karışımında bekletilerek turşu yapılır. Turşu olarak tüketilebileceği gibi bazı yemeklerde de kullanılabilir.
Yazın gelmesi ile birlikte üzüm yaprakları da çıkmaya başlandı. Kışlık hazırlıkların yapılması için hanımlar üzüm yaprağı almaya başladı. Sizlerde üzüm yaprağınızı yıllarca taze kalacak şekilde bu tekniği kullanarak hazırlayabilirsiniz. Yapılışı bilinenlerden oldukça farklı olan yaprağı, haşlamadan ve tuzlu su kullanmadan hazırlanan yaprak yapma yöntemini, ben çok beğendim. Herkesin bilmesi gereken salamura yaprak tarifini, sizler de kolayca hazırlayabilirsiniz. Tarihimizi yapmaya yapraklarımızı alarak başlıyoruz. katlanarak hazırlanan yapraklarımızı şişenin içine iyice bastırarak yerleşiyoruz. Şişenin içinde yer kalmayacak şekilde ve hava almayacak şekilde yapraklarımızı yerleştirmeye dikkat ediyoruz.
Kavanozlarımız doldurduktan sonra üzerine her şişe için tepeleme 1 yemek kaşığı salamura tuzundan ekliyoruz. Sonrasında ise şişenin üzerine ketılda kaynattığımız sıcak su ile dolduruyoruz. Bütün şişelerimize bu şekilde hazırladıktan sonra hemen kapaklarını kapatıyoruz. İsterseniz ter çevirebilirsiniz, isterseniz bu haliyle bile kapakları kapatabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığımız salamuralarımızı bir gece beklettikten sonra, yapraklarının altın sarısı renkle döndüğünü göreceksiniz. Bu kışlık yaprak tarifini sizler de deneyebilirsiniz. Herkese kolay gelsin.
GÖRMELİSİNİZ: Kışlık Yaprağı Yeni Saklama Yöntemi

Haşlamadan Tuzlu Su Olmadan Yıllarca Bozulmayan Yaprak Tarifi 1

Yıllarca Bozulmayan Yaprak Tarifi Malzemeler

  • Asma yaprağı
  • Sıcak su
  • Tuz

Çok Pratik Üzüm Yaprağı Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Nur’un Nefis Yemek Tarifleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu