Hamilelik

Doğumdan Sonra Yapılması Gerekenler

Doğumdan sonra yapılması gerekenler nelerdir?
Doğumu yeni olan bir annenin birkaç saat sonra ayağa kalkıp biraz yürümesi ve hareket etmesi sağlığı için önemlidir. Tabi ki bu durum normal doğum yapmış anneler için geçerlidir. Normal olmayan doğum yapan anneler doktor gözetiminde oldukları için doktorun söylediklerine uymaları gerekmektedir. Normal doğum yapan annenin birkaç saat içerisinde ayağa kalkıp hareket etmesi kan dolaşımını artırması açısından çok önemlidir. Çünkü insan sürekli yattığı zaman kan dolaşımı normalin altına gelir. Bu yüzden hareket etmek kan dolaşımını artırmak için önemlidir. Ayrıca bağırsakların çalışmasına da fayda sağlayacaktır. Tabi ki şu bilinmelidir annenin ayağa kalması iş yapacak olması demek değildir. Doğum yapmış bir anne belli bir süre iş yapmaktan ve yorulmaktan kaçınması gerekmektedir. Ağır ve kendini zorlayacak işlerden mutlaka uzak durmalıdır.
Doğum sonrasın da annenin yapacağı işleri sevdikleri ona yardım ederek işlerini yapması önemlidir. Çünkü anne ilk zamanlar iş yapması çok da sağlıklı olmayacaktır. Bunun yanın da doğum sonrası annelerin emzirme sıralarında göğüslerinde ağrılar olması son derece doğaldır. Bebek annesini emdikçe bu ağrılar yavaşça gidecektir. Bebekler emzirilmediği zaman göğüsler de biriken süt de anneyi rahatsız edebilir. Bu yüzden bebeklerinizi sıkça emzirmelisiniz. Sağlıklı bir bebek için emzirilmek önemlidir.

 

Doğum sonrasında annenin yakınlarına ailesi bulunması gerekmektedir. Eşinin yardımına oldukça fazla ihtiyaç duyacaktır. Çünkü bir yandan bebek bir yandan kendi doğum sonrası değişimi kolay olmayan dönemlerdir. Bu yüzden her zaman onun yanında olmalı ve yardım edilmelidir. Annenin doğum sonrası duyguları da hassaslaşma görülebilir. Bunun için duygularına daha sıcak yaklaşılmalı ve duysallığı karşısında daha nazik olunmalıdır. Vücutta oluşacak hormon değişiklikleri de anne için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yüzden bu değişiklikler sırasında sevdiklerinin ve eşinin fazla şekilde onun yanında olması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu