Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon
A+
A-

Depresyona Giren Gebeler Ne Şekilde Psikolojik Destek Almalıdırlar

Gebe bayanların hamilelik sürelerince psikolojik olarak etkilenecekleri çok fazla etken bulunmaktadır. Bu gibi durumlar depresyona sebep olmaktadırlar, burada gebe olan bayanın kişisel özelliklerinin yanında, çevresinde bulunan insanlardan ne şekilde destek aldığı, nasıl bir hamilelik beklediğinin, hamileliğe eşi ile nasıl karar verdiği gibi unsurlar büyük önem taşırlar.

Gebelik geçiren bayanların hamileliklerinin öncesinde geçirdikleri travmatik bir öykülerinin olması, depresyon gibi veya daha farklı bir psikolojik rahatsızlık geçirmiş olmaları hamilelik süreleri içerisinde ve hamilelik sonrasında depresyon süreci yaşamalarını çok fazla artırır. Gebelik dönemlerinde bu tür bayanlarda takıntılar, sıkıntılar, endişeler meydana gelmektedir.

Hamile bayanların bu süreci geçirmeleri kişiden kişiye çok fazla farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda hamilelik dönemlerinde aynı bayan farklı zamanlar içersinde çeşitli tiplerde sıkıntılar yaşayabilirler. Bu sıkıntılar tamamen çevresel etkilere, o an bulundukları duyguları, mevcut durumlarıyla birlikte dışarıdan destek alıp almadıklarına bağlıdır. Bu tür hamilelik geçiren kişilerin en önemli gözle görülür özellikleri hassasiyetleridir. Genel olarak hamile bayanların yüzde seksene yakını hassasiyet konusunda çeşitli sıkıntılar yaşarlar. Bunların dışında hamile bayanlarda güvensizlik, korku, endişe, sıkıntı ve kaygı gibi çeşitli şikayetler sıkça karşılaşılmaktadır.

Hamilelik zamanlarında depresyona giren anne adayları kesinlikle uzman bir kişiden psikolojik destek almaları gerekmektedir. Bir şekilde bu depresyon durumu anne adayının yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa, bebekleriyle iletişim kurmakta zorluk çekiyorlarsa, çevrelerinden çok fazla destek görmüyorlarsa, günlük hayatlarında bu depresyon durumundan dolayı şikayetleri var ise o zaman psikolojik destek almak için bir uzmanla görüşmeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.