Fırfırlı Yelek Modeli Yapılışı

Fırfırlı Yelek Modeli Yapılışı
A+
A-

Anlatımlı Fırfırlı Bebek Yeleği yapılışı için size gereken sadece 1 yumak bebe yünü ve 3 yada 3,5 no lu şiş İlk olarak 70 ilmek ile başlıyoruz. Anlatımlı bebek örgüleri içinden kız bebekler için yapılabilecek bu değişik ve şık bebek yeleğin yapılışı hiçte zor değilmiş. Tek parça yapılan yelek modelinin sadece yan taraflarında dikiş olacak.  Renkli yapılabilecek yada ebruli ip ile yapılan bu değişik ve şık örgü yelek modelini istediğiniz yaştaki çocuklar için yada, yeni doğan bebek yelek olarakta ilmek sayılarını azaltarak yada çoğaltarak yapabilirsiniz.

Anlatımlı Fırfırlı Bebek Yeleği Arka:

70 ilmek ile başlayıp 10 başlarda haroşa yapıp istenilen boyda yapılınca sonra kol için 3 ilmek kesip toplam 18- 19 sıra daha örüyoruz.  Boyun için haroşaları örüp yanlarda 25 ilmek bırakıp ortayı kesiyoruz boyunu yapmış öne geçmiş olduk. Sonraki sırada 4 ilmek daha kesiyoruz boyunun yanından. Kalan bu 21 ilmeğin baş kısımlarını 7 ilmek haroşa yapıp, toplam 19 sıra örünce bu sıralar haroşa sırası olacak, 3 er ilmek arttırıp kolsan haroşaları 10 a çıkartıyoruz. Şimdi sıra geldi modelin yapılışın.

Anlatımlı Fırfırlı Bebek Yeleği Örnek Yapılışı:
1:   7 haroşeyi ördükten sonra 3 düz 1 dola 1 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
2:   7 haroşe 3 düz 1 dola 3 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
3:  7 haroşe 3 düz 1 dola 5 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
4:  7 haroşe 3 düz 1 dola 7 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe

Bu şekilde örnek hep aynı noktadan yani ilk 7 ilmeğin 3 ilmeğinden sonra aynı yerden artırarak 8 kere takrarlanıyor 8 örnek biittiğinde şişimizde 88 ilmek olacak ilmeklerin hepsini ipe alıp diğer öne geçiyoruz 2. önüde diğeri gibi örüp 2. örnekten sadece bir sıra yaptıktan sonra bütün ilmekleri haroşe olarak 3 haroşe sırası örüyoruz. Bu sırada 5 tane ilik yapıyoruz ve 5 haroşe sırası olunca fırfırlı örneğe geçiyoruz

fırfırlı örnek: 2 ters 1 düz 1 dola 4 ders 1 düz 1 dola 4 ters şeklinde sırayı tamamlıyoruz
arka sırada ilmekleri geldiği gibi örüyoruz
2.sıra: 2 ters 2 düz 1 dola 4 ters 2 düz 1 dola 4 ters

Alıntı Yapılmıştır. Emeğinize sağlık…

Diğer tüm yelek modelleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.