Güneş Yanığı Belirtileri, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Belirtileri, Tedavisi, Nasıl Geçer?
A+
A-

Güneş yanığı,cildimizin (özellikle öğle vaktinde) güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalması sonucunda oluşur.

Güneş Yanığı Belirtileri :

  • derinin kızarması, acıması, ağrıması ve bazen de kaşınması olarak ortaya çıkar

Güneş Yanığı Tedavisi :

  • Eğer güneş yanığınız çok ciddi ise ve ağrıdan duramıyorsanız, doktora ya da dermatoloğa gitmekte fayda var. Acil servise gidip bir doktordan da yardım alabilirsiniz.
  • Güneş yanığı olduysanız, öncelikle bol su içmeye dikkat edin. Su, vücudun kaybettiği sıvının geri kazanılmasını sağlar.
  • Güneş yanığı oldu iseniz aspirin almayın, eğer acınız yüksek ise ağrı kesici alın.
  • Bir örtünün arasına buz doldurup, güneş yanığı olan bölgeye buz uygulamak ağrının kesilmesine ve yanığın iyileşmesine yardımcı olur. Buzu direk yanığın üzerine koymayın, bir örtü içerisinde yanık olan bölgeye uygulayın.
  • Yine soğuk su ile ıslatılmış bez ve üzerine biraz da nemlendirici krem yanık bölgeye iyi gelir. Yoğurt ya da yoğurt kıvamında güneş yanığı kremleri kullanılabilir.
  • Güneş yanığı sonrası cilt su toplamış ise, su toplayan bölgeyi dezenfekte edilmiş bir iğne ile patlatıp içindeki suyu boşaltmak hızlı iyileşmesi açısından faydalıdır.

Güneş yanığına ne iyi gelir : 

  • Güneş yanığına bez arası buz, yanık kremleri, bez ile soğuk su ve nemlendirici kremler iyi gelir.
  • Ayrıca güneş kremi, yoğurt ve yoğurt kıvamında aloe veralı kremler, ağrı var ise ağrı kesici iyi gelir.
  • Aspirin iyi gelmez.

Güneş yanığı acısı nasıl geçer : 

Güneş yanığı acısına soğuk pansuman iyi gelir. Soğuk suyla yapılan pansuman tavsiye edilmez çünkü su yanık bölgeyi daha çok kurutur. Ama başlangıçta soğuk suyla yıkamak iyi olur. Acı ve ağrı çok ise ağrı kesici alınabilir. Güneş kremleri güneş yanığı olduktan sonra da sürülebilir, yine iyi gelir. Eczaneden güneş yanığına iyi gelen bir krem de isteyebilirsiniz, güneş yanığı için üretilmiş kremler de vardır.

Güneş yanığı nasıl geçer : 

Güneş yanığı, yukarıda anlatılan tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra genelde 3 gün içerisinde geçer. Güneş yanığı olduktan sonra tekrar güneş altında kalmamaya dikkat edilmesi gerekir. Eğer güneş yanığı olan bölge su toplamışsa ya da iltihaplanmışsa, 5 ile 7 gün arasında güneş yanığı iyileşir. Eğer bir haftadan daha uzun süre güneş yanığınız devam ettiyse ve acılarınız sürüyorsa, bir doktora görünmekte fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.