Kadınca

Güzel Olma için Mesut Olunuz

Genç kızlarımızın çoğu mesut olmak için güzel olmanın kâfi geleceğini sanırlar ama aldanırlar. Bunlar bütün dünyanın kendilerine hayran kalacağına zannederek güzellikleriyle mağrur, sevilmeleri için hiç bir gayret sarf etmeyen şımartılmış bebeklerdir. Fakat ben onlardan ziyade, onları birer süs, birer bebek yerine koyan ve günün birinde anne olabileceklerini hiç düşünmeyen ailelerini kabahatli bulurum.

Nerede: “Bakın, kızım ne kadar da güzel” sözünü işitsek güleriz. Her dakika kızlarının güzelliği ile böbürlenen anneler hem suçlu, hem de haksızdırlar, çünkü bu telkin devamlı olursa kızların, yalnız görünüşlerine güvenerek bilgisiz yetişmelerine sebep olabilir. Fazla yüz verme ve şımartılma yüzünden bir tavus kuşu gibi yalnız güzellikleriyle mağrur olan bu kızlar aslında hiç bir işe yaramadıklarını fark etmediklerinden ciddi bir eşi de diğerlerinden ayırt edemeyerek şanslarını devamlı olarak tepmektedirler. Onlar için en büyük zevk, gittikleri her yerde; misafirliklerde, toplantılarda hayranlarını aramaktır. Bilmem ki kadınları bu kadar miyop sanmak ne dereceye kadar doğrudur?

 

İtiraf etmek lâzımdır ki evlenmekte güzel bir kızın şansı daima yüksektir; fakat bu mağrur tavus kuşları acaba evliliğin bin bir güçlüğüne ne kadar dayanabilirler? Bu türlü yuvalar genellikle uzun süre devam etmezler. Çatırdamalar meydana gelir ve hele böyleleri kırk yaşına gelip de güzellikleri tamamen kaybolunca evlerinin büyük bir deprem ile yıkıldığını hayretle görürler. Eğer bu zavallılar biraz akıllarını başlarına toplayıp kocalarını ve ev işlerini öğrenebilselerdi o zaman avukatlara başka bir iş aramak lâzım gelirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu