Hamilelik Döneminde Uyumakta Zorluk Çekenler İçin Tüyolar

Hamilelik Döneminde Uyumakta Zorluk Çekenler İçin Tüyolar
A+
A-

Hamilelik Döneminde Uyumakta Zorluk Çekenler İçin Tüyolar

Bayanlar hamilelik süresi boyunca uykuya dalmada ve uykuyu sürdürmekte ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Geceleri sık sık tuvalet ihtiyacı doğması, mide muhteviyatının ağıza gelmesi, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin yaratacağı ağırlık hissi ve duruş pozisyonun sıkıntıları, folat ve demir yetmezliğine bağlı oluşan ve hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan huzursuz bacak semptomu hamile bayanların uykuya dalışlarını güçleştiren ve erteleyen nedenlerin başlıcalarıdır.

Hamileliğin getirdiği ve doğumun oluşturduğu sıkıntı ile hamile olan bayanlar uyumakta sık sık zorluklar yaşamaktadırlar. Bu tarz uyku problemleri için hamile bayanların alabilecekleri önlemler arasında gündüz sıvı tüketimini arttırmaları, geceleri sık sık tuvalet ihtiyacının oluşmaması ve uykunun kalitesini arttırmak için akşam saatlerinde az miktarda sıvı tüketmeleri yer almaktadır.

Hamile bayanların gün içerisinde ve akşam yedikleri yemeklerde baharatlı ve acılı mideyi rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Uzmanlar tarafından geceleri yatmadan önce rahatlamak için ılık bir duş almaları önerilmektedir. Yine uzmanlar tarafından yatağa girdiklerinde eğer uyuyamıyorlarsa kalkıp kitap okumaları, doğacak bebekleri için bir şeyler örmeleri gibi kendilerini rahatlatacak birkaç faaliyet içinde bulunduktan sonra tekrar yatmaları önerilmektedir.

Kaliteli bir uyku için hamile bayanların bitki çayı içmeleri yarar sağlamaktadır. Hamilelik süresi boyunca ilaçlardan çok fazla oranda kullanılmaması önerilir. Uzmanlar tarafından kendilerine ve bebeklerine herhangi bir zararı dokunabilecek ilaç içmeleri kesinlikle ve kesinlikle yasaklanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.