Hamilelikte Kansızlığın Belirtileri

Hamilelikte Kansızlığın Belirtileri
A+
A-

Hamile Bayanlarda Kansızlığın Belirtileri

Hamileler ile normal kişiler arasındaki demir eksikliklerinin belirtileri çok büyük farlılıklar göstermemektedir. Demir eksikliğinin genel belirtileri ile kansızlığın bulguları hamileler ve normal kişilerde genellikle benzerlik gösterebilir. Demir eksikliğinin temel belirtileri arasında ise halsizlik, uykuya eğilim, kısa hareketler ve eforlarda ortaya çıkan yorgunluk ve çarpıntı yer almaktadır.

Bunlardan farklı olarak kansızlığın klinik belirtileri de bulunmaktadır. Örnek olarak solgunluk bu belirtilerin en başında verilebilir. Normal bir dinlenme anında bile kalp hızının normalden daha hızlı olduğu görülebilmektedir. Bu belirtilerin tümü hamilelerde de görülebilmektedir. Hamilelikte önemli olan konu bebeğin bundan ne kadar etkilendiğidir.

Yapılan çalışmalar ile tespit edilen olumsuz durumlar şöyle sıralanabilir; sekiz gram desimetrenin altında olan hemoglobin değerinin düşük olduğu doğum ağırlıklı bebek, bebeklerin beyin gelişimleri ile ilgili ciddi sorunlar, doğum sırasında apgar skor olarak adlandırılan skorda düşük değer oluşması ve kimi durumlarda da bebeğin yaşamını tehdit edebilecek boyuttaki anormal durumlar.

Hamile bayanlardaki hemoglobin değerinin en az sekiz gram, tercihen on gram ve arzu edilen ölçü olarak ta on iki gram civarında bir değer olması gereklidir. Kansızlığın hamilelikte anne için çok büyük riskler doğurabileceğini unutmamak gerekir. Bu riskler belirlenirken pek çok farklı kriter rol oynamaktadır.

Hamile bir bayanın başka hastalıklarının bulunup bulunmadığı bu risklerin belirlenmesinde başrol oynamaktadır. Örnek olarak hamile bayanın kalp hastalığı olması, diyabetik olması, ileri yaşta olması gibi durumlar bu konuda etkili olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.