Hamilelik

Hamilelikte Ev İşi Yapılmalı mı?

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler açısından uzmanlar bu konuya açıklık getiriyor.. anne adayının kendini aşırı zorlamadan günlük faaliyetlerini rahatlıkla yapabileceği bir dönem olarak görülebilir. Toplumda “yüksekteki rafa uzanmamaları”, “ağır kaldırmamaları”, “yere eğilerek bir şey almamaları” ve hatta “ev işi yapmamaları” yönünde telkinde bulunurken doktorları da onlara düzenli olarak belli egzersizleri yapabileceğini söylemekte ve bu durum anne adayında bir ikileme yol açmaktadır.

İlgili Makaleler

* Düşük yapma  yüksek riski olmayan anne adaylarının günlük ev işlerini yapmalarında ve eğer çalışıyorlarsa 32. haftaya kadar çalışmaya devam etmelerinde doktorları da onayladığı sürece herhangi bir sakınca yoktur. 32. haftadan 37. haftaya kadar çalışmaya devam edip bu ekstradan çalıştıkları süreyi doğum sonrasına ekleme konusu ise anne adayının kendi doktoruyla konuşarak karar vermesi gereken bir konudur. Ancak rahim içindeki bebeğin de “bakıma” ihtiyacı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve 32. haftadan itibaren çalışmaya devam etme konusu bu açıdan da ele alınarak karar verilmelidir.

* Özellikle 20. haftadan itibaren tansiyon düşme eğiliminin fazla olması nedeniyle anne adaylarının gebeliğin ikinci yarısında işlerini yavaş ve uzun süreye yayarak yapmaları ve aralarda istirahat etmeleri son derece önemlidir.

* “Ağırlaşmak” çoğu anne adayının son haftalarda hissettiği bir şeydir ve bedenin hareketlerin daha da ağır ve yavaş yapılması gerektiği yönünde onlara yaptığı bir uyarıdır ve dikkate alınmalı ve bu durum hissedildiğinde hareketler daha da hafifletilmeli ve yavaşlatılmalıdır.

* Gebelik, istirahatin çok önemli olduğu bir durumdur. Aşırı yorgunluk, uykusuzluk gibi etkenler erken doğuma tek başına yol açmamakla beraber bu durumu kolaylaştırıcı olabilir.

* Anne adaylarının iş yerinden ve ev işlerinden arta kalan zamanlarını verimli olarak kullanmaları ve günde hiç değilse iki saatlerini hiçbir şeyle ilgilenmeden sol yanlarına yatarak bebeklerine ayırmaları bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi açısından son derece faydalıdır.

Özet olarak söylemek gerekirse anne adayları gebelik döneminde doktor tarafından aksi belirtilmedikçe ev işlerini kendilerini çok yormayacak bir şekilde yapmaya devam edebilirler. Son haftalarda ise baba adayının ev işlerine yardımcı olması hem baba adayının kendisinde “hamileliğe bir katkısı olduğu” hissini uyandırması açısından hem de anne adayının eşinin yanında hissetmesi açısından son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu