Kışlık Tarifler

Kırılmadan Buzluk Kokusu Olmadan Kışlık Yaprak Tarifi

Kışlık yaprakların tek yaprak halindeki taze yapraklara göre daha az hoş kokusu olabilir. Ancak, eğer buzluğa hava almayan kaplar içinde saklanmışlarsa, buzluk kokusu alabilirler. Bu nedenle, kışlık yaprakların uzun süreli saklanması için doğru ortamı sağlamak gereklidir. Kışlık yapraklar için uzun süreli saklama önerisi; yaprakları yıkayarak tamamen kurumalarını bekleyin, ardından bir torbayla hava almayan bir şekilde buzluğa yerleştirin. Üzüm yapraklarını taze tutmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

1. Poşet içinde saklama: Üzüm yapraklarınızı poşetin içine koyun ve sağlamca kapatın. Poşeti buzdolabının sebze çekmecesinde saklayabilirsiniz. Bu yöntem, yaprakların kurumasını ve koku almasını önleyecektir.

2. Sıkıca sararak saklama: Üzüm yapraklarınızı sıkıca sararak hava almasını önleyin ve buzdolabınızın sebze çekmecesine yerleştirin. İdeal olarak, yaprakları sararken beyaz tarafları birbirine gelecek şekilde sarmanız yaprakların daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olacaktır.

3. Pamuklu bezle saklama: Üzüm yapraklarınızı pamuklu bir bezle sarabilirsiniz. Bez, fazla nemin emilmesine yardımcı olacak ve yaprakların taze kalmasına yardımcı olacaktır.

4. Dondurma kabında saklama: Dondurma kabının içine üzüm yapraklarınızı yerleştirin ve kapağını sıkıca kapatın. Dondurma kabı, yaprakların nemini koruyacak ve kokuların geçişini engelleyecektir. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulayarak üzüm yapraklarınızı taze tutabilirsiniz.

Kırılmadan Buzluk Kokusu Olmadan Kışlık Yaprak Tarifi 3

Kırılmadan Kışlık Yaprak Tarifi Malzemeler

  • Taze üzüm yaprağı
  • Buzdolabı poşeti
  • Pipet

Buzluk Kokusu Olmadan Salamura Yaprak Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: ev yemeklerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu