Köpek Balığı Çorap Yapılışı

Köpek Balığı Çorap Yapılışı
A+
A-

Yaratıcılık sınır tanımıyor.Köpek balığından farklı bir örgü çorap.Beş şiş işe çorap örer gibi başlıyoruz beyaz ile,sonra maviye geçip devam ediyoruz.sonra solungaçlarını yapıp,gözlerini de diktik mi köpek balığı çorabımız hazır. 8 nolu şiş kullanıyoruz bu örgü modelinde. Gerçekten değişik bir çorap modeli.

Köpek Balıklı Çorap Yapılışı:

Önce uç kısmından başlıyoruz. Çorap şişleriyle, krem renkli yün alınarak, 8 ilmek başlangıcıyla düz örgü örülür.
Orta kısım için 1 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır, yan kısım için 3 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır, orta kısım için 1 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır, yan kısım için 3 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır ve böylece sıra bitirilir. Her orta kısımda ilmek sayısı 11′e varıncaya kadar, yan kısımlardaki 3′er ilmeğin her iki tarafından her sıra 1′er ilmek arttırılarak örülür.
Mavi renkli yünle, ters örgü yöntemiyle 38 ilmek atılır. Bu, örgü boyu 7 cm olana dek sürer.
Taban kısmındaki oyuk kısmı vermek için, örgüyü ortalayıp ikiye ayırmak, 2 şişle örgüye devam etmek gerekir. Ortadan ayırılan bölümün her iki tarafından 9 kere, her sıra 1′er ilmek kesilecek şekilde 18 ilmekle örmeye devam etmek gerekir.
Örgü boyu 28 cm’e ulaştığında, çorabın kafa kısmını oluşturabilmek için şişe 18 ilmek atacak şekilde artırma uygulanıp 5 şişle örgüye devam edilir. 14 ilmek önde, 14 ilmek arkada, her iki taraf için de 2′şer ilmek atılacak biçimde örülür. 6 ilmek kalana dek, yanlar için atılmış 2′şer ilmeğin her iki tarafından her sırada 1′er ilmek kesilerek örülür. 6 ilmek kalmış olacak, bunlar da 1 kerede toplanır ve kesilir.
Geldik taban kısmına. Yine krem yünle 8 ilmekle başlanır ve balığın uç kısmı ile aynı biçimde örülür. Balığın tabanının alt kısmı ve balığın ağzını meydana getirebilmek için örgüyü yanlardan ikiye ayırıp, 2 parça da 18′er ilmek ile örmeye devam edilir. Balığımızın ağzı için de 18 ilmek şişte bekletilir.
Örmeye, balık tabanının alt tarafı için olan 18 ilmekle devam edilir. Şişte 2 ilmek kalana dek örgünün her iki tarafından 1′er ilmek kesilecek şekilde örülür. Kalan 2 ilmek de 1 defada kesilir ve bitirilir.
Balığımızın ağzı için şişte 18 ilmek bekliyordu. Bu 18 ilmek ile 15 sıra örülür. Sonrasındaki sıralar, şişte 2 ilmek kalana dek örgünün iki tarafından her sırada 1′er ilmek keserek örülür. Sona kalan 2 ilmek de bir kerede kesilir ve olay tamamlanır.

 

Yorumlar

 1. Abdülmecid dedi ki:

  Merhabalar, 8 numara şiş ile çok delikli gözükür. 7 numara ile daha iyi olacaktir

 2. Karabultb dedi ki:

  Harika

 3. harika dedi ki:

  annem yapıp satıyor 30 tl

 4. Ferhat dedi ki:

  Annem bundan örmek istiyor. tabanını görmek istiyor. dişleri sayması lazımmış. ilmekleri. yardım eder misiniz?

 5. aylin dedi ki:

  satın almak mümkün mü?

 6. ceren ati dedi ki:

  çok acil sayıları lazım bana 45 numara için yapacağım
  çok çok çok önemli
  en kısa zamanda dönüşünüzü bekliyorum