Sağlık

Kuş Üzümünün Faydaları

Besin Ögeleri:
Kalori: 30; Toplam yağ: Ogr. ; Doymuş yağ oram: 0 gr.; Kolesterol: Omg. ; Sodyum: 54 mg.; Toplam karbonhidrat: 8gr. ; Lif: 0 gr.; Şeker: 6gr. ; Protein: 0 gr.

Kuş üzümü yani RİBES olarakta bilinen bu üzün aslında bektaşi üzümüdür. Kurutulmuşu makbul bu kuş üzümünün kurutulmuş rengi siyahtır. Soğuk suda iyice yıkanan kuş üzümlerinin saplarını temizleyip kurutulmalıdır.Yemeklerde garnitür olarak kullanılabilir.Genel özellikleri ve faydalarna geçmeden  siyah ve kırmızı kuş üzümlerinin faydaları farklıdır.

Siyah Kuş Üzümü:

Siyah kuş üzümleri kaynatıldığında öksürüğe iyi gelir.
Yapraklan ateş düşürücü etkiye sahiptir ve idrarı art’ tmr. Siyah kuş üzümü ağacının kabuklarının hemoroitlere iyi geldiğine inanılır. Siyah kuş üzümü jölesinin sıcak suyla karıştırılarak içildiğinde soğuk algınlığına iyi geldiği de söylenmektedir

Kırmızı Kuş Üzümü:

Kırmızı kuş üzümü ağacı yapraklarının ağrılara iyi geldiği, artrit semptomları giderdiği ve kırık ve burkulmalarda ağrıları giderdiği düşünülmektedir. Bağırsaklar için müshil etkisi vardır. C vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları önler ve cilt bakımında maske olarak kullanılır.

Kanser: Yapılan araştırmalarda siyah kuş üzümü suyunun farelerdekı kanserli tümörlerin büyümesini durdurduğu görülmüştür.

Kan Basıncı: Kuş üzümü tohumundan elde edilen yağın kan basıncı yüksek hastalarda faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Bilim adamları bunun içenğimdeki gammalinoleik asitlerden kaynaklandığını düşünüyorlar.

 

• Kuş üzümü vücut güzelliği için kullanılan bir bitkidir, cilt güzelliği, tırnak güzelliği kuş üzümünün faydaları arasında en bilinenleridir.

• Kuş üzümünün yararları arasında yer alan bir diğer özellikte onun bağışıklık sistemini fazlası ile güçlendirmesidir.

• Kolesterol için ve tansiyon için düzenleyici rol oynaması ise kuş üzümünün bir diğer faydasıdır.

• Damar tıkanıklarını gidermesi damar hastalıklarının tedavisi için kullanılması kuş üzümünün yararları arasında yer alır.

• Kuş üzümünün faydaları içerisinde bir başka özellik ise onun balgam söktürücü olarak kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almasıdır.

• Karaciğer rahatsızlıkları içinde kullanılan kuş üzümünün şifaları arasında yer alan bir diğer özelliği de budur.

• Kuş üzümü bağırsakları yumuşatarak bağırsak sorunları yaşayanlar içinde şifa dağıtmaktadır.

Kırmızı Kuş Üzümü Sosu
Servis: 38 kişilik * Hazırlama ve pişirme süresi: 40 dakika
Bu tarif 5 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:

1 su bardağı taze kırmızı kuş üzümü
200 gram kırmızı kuş üzümü reçeli
4 su bardağı taze limon suyu
30 gr taze limon kabuğu rendesi
2 çay kaşığı toz tarçın
1/8 çay kaşığı toz karanfil
1/8 çay kaşığı karabiber
1/8 çay kaşığı acı biber
2 su bardağı yağsız et suyu tablet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu