Parfüm, EDT ve EDP Nedir?

Parfüm, EDT ve EDP Nedir?
A+
A-

Parfüm seçmeden önce Parfüme dair temel bilgileri aktaralım. Bunlar çok önemli.

İlk ve en temel bilgi bu yazının konusu. EDP, EDT ve Parfüm nedir?

Bu yazıda neler var?

EDT: Eau de Toilette

Fransızcada “Tuvalet Suyu” anlamına gelir. Fransızlar orta çağda 10 günde bir yıkandıkları için tuvaletten sonra bu hoş kokulu suyu kullanırlarmış.

Bu tabir günümüzde En hafif parfüm formu olarak kullanılıyor:
%1-7 oranında aromatik madde içerir. alkol dereceleri 60-80 derece arasında değişir.
Kısacası bu şu demek. Eğer EDT parfüm alıyorsanız bu parfüm öyle çok uzun süre üzerinizde durmayacaktır. EDP gibi olmasını beklemeyin. Ayrıca bu parfüm yaz aylarının vazgeçilmezidir, çünkü sıcakla beraber baygınlaşmaz. Sadece insanın burnunda hafif bir esinti yaratır. Tabii bu esinti parfümün ne esanslı olduğuna da bağlıdır. Mesela baharat kokuları yazın pek tercih edilmemeli, ama bunlara daha sonra ayrıntısıyla değineceğim.

EDP: Eau de Parfüm

Fransızcada “Parfüm Suyu” anlamına gelir. İçinde %10 ila 20 oranında özlü yağ vardır. Eau de Toilette’e kıyasla çok daha kalıcıdır. Kış aylarının vazgeçilmezidir. Bu parfüm üzerinizde çok uzun süre kalır. Soğukla beraber koku kendini daha da gösterir. Bu parfümü yazın kullanırsanız bayar ve koku mayışır. Yani hiçbir zaman bileğinize sürdüğünüz gibi olmaz.

Parfüm:

İşte bu baya pahalı, çünkü içindeki öz yüzde 20 ile 40 arasındadır, fakat bunu bir kere sıkmanız -artık nereye sıktıysanız- yeterlidir. Aylarca eşyayla bütünleşir, çıkmaz.

Yazın şu şekilde kullanılabilir: Sıkarsınız ve bir süre bekletirsiniz. Sonra giyip çıkarsınız. Eğer sıktığınız gibi çıkarsanız insanlar size pek iyi bakmazlar, çünkü koku sıcakla beraber araba parfümüne dönecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.