Yemek Tarifleri

Sırrı 1 Kaşık Malzemeden Taş Gibi Yoğurt Mayalama Yöntemi

Taş gibi yoğurt mayalamanın sırrı şimdi sizlerle paylaşıyoruz. İçinde bir kaşık mısır nişastası kullanılarak hazırlanan yoğurdun hem görüntüsü hem de lezzeti gerçekten denemeye değer oluyor. Sizlerde evinizde yoğurt mayalamak istiyorsanız kesinlikle sulanmayan ve kaseyi ters çevirseniz de dökülmeyen yoğurtları nasıl mayalayacağınızı izleyerek öğrenebilirsiniz. Bu tarifi öğrendikten sonra eminim artık sizlerde hazır yoğurt almayı bırakacaksınız.
Tarifimizi yapması oldukça kolay. Sütümüzü mayalama kabının içine aldıktan sonra mısır nişastasını geniş bir kasenin içine alıyoruz. İçine sütümüzü ekledikten sonra mısır nişastasını karıştırarak sıvı hale getiriyoruz. Bu şekilde hazırladığımız karışımımızı kasenin içine aldıktan sonra bu karışımı sütünüzün içine döküyoruz. Hepsini iyice karıştırdıktan sonra sütü ocağa alıp pişirmeye başlıyoruz. Pişen sütümüz kaynamaya başladıktan sonra kenara alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan sütü mayalamak için iki kaşık yoğurdu bir kaseye alıp içine de hazırladığımız bu sütten bol bol ekleyerek yoğurdu açıyoruz. Akışkan hale gelen yoğurdu sütümüzü içine ekleyip mayalama işlemini tamamlıyoruz. Eğer isterseniz tencere içinde ya da kaseler içinde bu mayalama işlemini yapabilirsiniz. Kaselere doldurduğumuz sütlerimizin ağız kısmını peçete ile kapattıktan sonra bir lastik ile peçeteyi sabitliyoruz. Bu şekilde hazırladığımız yoğurtlarımızın hepsini fırın tepsimizi içine aldıktan sonra fırına alıyoruz. 100 derecedeki fırında 10 dakika ısıtıp yoğurtlarımızı tekrardan dinlenmeye bırakıyoruz mümkünse 4 saat buzdolabında beklemeniz ideal olacaktır. 4 saat dolapta bekleyen yoğurdu artık tüketmeye başlayabilirsiniz.
Ağız sulandıran lezzeti ve taş gibi kıvamı ile dikkatleri çeken bu yoğurt tarifini herkes hemen deneyebilir. Deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Sırrı 1 Kaşık Malzemeden Taş Gibi Yoğurt Mayalama Yöntemi 1

Nişasta İle Taş Gibi Yoğurt Mayalama Yöntemi Malzemeler

  • 2 litre çiftlik sütü
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Sırrı 1 Kaşık Malzemeden Yoğurt Mayalama Yapılışı

Kaynak Youtube: Gözde Yemek Tarifleri

Bir Yorum

  1. Kesinlikle denemek istiyorum 👍👏👏

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu