Sağlık

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Genel olarak kadınların en büyük problemlerinden biri olan Adet dönemi (Regl) bazı kadınlarda çok sancılı geçerken, bazılarında hafif geçer. Çoğu kadınların korkulu rüyasıdır. Adet sancısı genellikle tek başına yaşanan bir durumda değildir. Baş ağrısı, karın ağrısı, kasık ağrısı vb. sorunlar bu dönemde birlikte görülebilen durumlardır. Bu dönemler kadınlar için hayatı zehir etmektedir ancak bundan daha fazla etkilenenler lise çağındaki genç bayanlardır. Yapılan araştırmalarda adet döneminde olan öğrencilerin okul başarıları gözle görünür şekilde düşmektedir. İlerleyen yaşlardaki kadınlarda ise sancı sıklığı ve şiddeti düşüş gösterecektir. Yine bu dönemde uykusuzluk artarken, konsantrasyon kaybı ve sinirlilik oluşur. Tüm bu ağrılar, problemler ilk kan gelmesiyle birlikte genel olarak azalır. Fakat kimi kadınlarda kanama görülse bile ağrılar devam edebilir.

Adet Sancısı (Regl) Neden Olur?

Adet sancısı, adet yani regl dönemindeki güçlü rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu güçlü kasılma esnasında rahimde “prostaglandin” adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yüksekliği kasılmaları şiddetlendirmenin yanında bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açabilir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Tavisye edilen bazı yöntemlerle evinizde bu ağrıyı azaltmayı deneyebilirsiniz. Yürüyüş ve spor adet sancınızı düşünmenizi engelleyerek size yardımcı olabilir. Spor sonrası ılık bir duş da etkili bir rahatlama kaynağı olacaktır. Regl döneminiz boyunca ayaklarınızı sıcak tutmak işinize yarar yöntemlerden biridir. Hatta bir sıcak su torbasıyla ayaklarınızı ısıtmanız iyi gelebilir. Bitki çaylarıyla da bu dönemi yumuşatabilirsiniz. Papatya çayı, rezene çayı, civanperçemi çayı, zencefil çayı ve tarçınlı çay regl ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Bayanların bu dönemleri bazen düzensizlikler gösterebilir. Kadınlar için böyle düzensizlikler günlük hayatlarını etkilediğinden çok sıkıntılı durumlar olabilmektedir. Görülen bu düzensizliklerin birçok sebebi olabilir. En önemli sebeplerinden biri stres olarak gösterilebilir. Ancak sürekli düzensizlikler oluyorsa doktora görünmekte fayda vardır.

Kişi çok ağır adet ağrıları çekiyorsa eğer bir doktor kontrolünde doğum kontrol hapı kullanmaya başlayabilir. Bu ağrıyı tamamen ortadan kaldırabilir. Adet sancılarına iyi yönden bakmak gerekirse, adet sancısı, kadınlar için hala yumurtlamanın devam ettiği anlamındadır. Sancılar tüm sosyal yaşantınızı olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı bu dönemde ağrı kesici almaktan çekinmeyin. Ayrıca bu dönemde sosyalleşmeye çalışmak, kitap okumak, müzik dinlemek ağrı algısını yok etmese de daha hafif geçirmeniz için yardımcı olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu