Bebekte Kolik Sancı – Gaz Sancısı

Bebekte Kolik Sancı – Gaz Sancısı
A+
A-

Küçük bebeklerde kolik sancılar ne şekilde ortaya çıktıkları net bir şekilde bilinmemektedir. Bunun için tedavi içinde net bir şekilde tedavi sunulamamaktadır. Zaten çok fazla yoğun bir tedaviye de gerek yoktur. Bu gaz sancılarının genelde bebeklerin ilk üç aylarından sonra kendiliğinden azaldıkları ve genellikle tüm bebeklerde kayboldukları bilinmektedir.

Bazı zamanlarda bebeklere verilen ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar çoğunlukla bebeklerin ağızlarından alabilecekleri ağız damlaları şeklindedir. Bebeklerin bağırsak sistemlerinde oluşan gaz sancılarını azaltacak çok çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar genellikle probiyotik olarak bilinen ve bağırsaktaki bakterilerin üzerlerine yerleşmesiyle, gerginliği ve sinirliliği azaltan fitiller ya da çaylar şeklinde görülmektedirler.

Bebeklerde Kolik Sancı Neden Oluşur ve Tedavisi

Ancak tam anlamıyla sorunu ortadan kaldıracak bir ilaç bulunmamaktadır. Aslında bebeklerdeki bu gaz sancıları hiçbir ilaç kullanmadan da kendiliğinden geçecektir. Bu iki konu önem taşımaktadır. Bu ilaçların verilen kişilere de belirtilmeleri gerekmektedir ki bu ilaçlar gaz sancısını hemen ortadan kaldırmayacağı sadece bebeklere destek olarak ve gerginliklerini alarak onları rahatlatmaktadırlar.

Küçük bebeklerin düzenli bir şekilde beslenmeleri ve huzurlu ve dengeli bir ortamda onlara tutunmaları önem arz eder. Burada bebekleri istedikleri ve sevdikleri pozisyonlarda tutmak veya oturtmak yararlı olacaktır. Bazı zamanlarda bebeklerin kollarının altından yüzleri aşağı bakacak şekilde tutulmaları veya anne ya da babanın omzuna kafalarını arkaya bakacak şekilde tutarak sırtlarına hafif bir şekilde etkide bulunmak bebeklerin rahatlamalarını sağlayacaktır.

Bazen ise bebekleri hafif şekilde sağlamak bebeklerin rahatlamasında yeterli olacaktır. Bu durumların hepsi bebekten bebeğe değişiklik gösterebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.