Cilt Bakım Sanatı

Cilt Bakım Sanatı
A+
A-

Cildinizi temizlemeniz, beslemeniz ve korumanız şart ancak ne yazık ki cilt bakımıyla ilgili bazı gerçekler hâlâ çok az sayıda kişi tarafından biliniyor. Ünlü dermatologlar, ışık saçan bir cilde ulaşmanız için cilt bakımı rutininizde yapacağınız beş tür değişikliği bizimle paylaştılar.

Cildinizi Sık Sık Nemlendirin
Sivilcelerle savaşırken nemlendiriciyi unutmayın; ne de olsa nemlendirici, cildimizin bakterileri dışarıda, nemi ise içeride tutma yetisini güçlendiriyor. Su neden önemli? Kurumuş, pul pul olmuş cilt, tahriş olduğundan böyledir ve bağışıklık sistemine imdat çağrıları göndererek sivilcenin içindeki iltihabı iyileştirmekten hücreleri alıkoyar. Leke gidericiler ise işleri daha da kötüleştirerek cildi temizlerken onu kurutur; cilt kuruluğu ise gözenekleri tıkayan ölü hücrelere yenilerini ekler.

Cilde zarar vermeden nemlendirmek için, yağsız, hafif, su-bazlı bir nemlendirici kullanmalısınız. Ekstra bir canlılık içinse, salisik asit gibi, siyah noktalarla savaşan bir içerikle zenginleştirilmiş bir nemlendiriciyi tercih edin.

Vitamini İhmal Etmeyin
Alfabenin ilk harflerini, yani A, B, C ve E vitaminlerini cilt bakım ürünlerinin etiketlerinde arka arkaya görürüz. Antioksidan özelliği olan bu vitaminler, cildimizde doğal olarak bulunurlar ancak kolajenin UV ışınları ile çevre kirliliğinin yol açtığı serbest radikaller tarafından yok edilmesini engellemek için takviye edilmesi gerekir. Bu vitaminlerin her biri belli bir konuda mükemmeldir: A vitamini kolajen oluşturur ve kolajeni yok eden enzimlerle savaşır; B vitamini (B12, B3 ile niasinamid ve folik asit de buna dahildir) iltihabı, nem kaybını ve cilt lekelerini azaltır, C vitamini UV ışınlarının verdiği zarara karşı cildi korur, cilt dokusunu pürüzsüzleştirir ve E vitamini ise kızarıklığa karşı savaşan bir yumuşatıcıdır.

Cilt kusurlarınızı örtmek için, kullandığınız ürünleri çok işlevli hale getirebilirsiniz. Bunun için, vitamin ve nemlendirici içerikli bir serum kullanmalısınız.

Bitkisel İçerikli Ürünleri Tercih Edin
Hassas bir cilde sahip olanlar (lekelenmeye, kızarıklığa ve tahrişe yatkın bir cildi olanlar) bitkisel madde içeren temizleyicileri ve kremleri tercih ederlerse sivilceler patlak verdiğinde bir daha o yağlı hidrokortizon kremlerine başvurmaları gerekmez. Kızarıklık karşıtı, iltihap karşıtı ve tahriş giderici özellikleri nedeniyle doktorlardan tam not alan altı bitkisel içerik ise yulaf ezmesi, krizantem, meyankökü, aloe vera, papatya ve zerdeçal. Bu maddeler, hem hassas ciltler ve gül hastalığı gibi kronik cilt hastalığı olanlar için uygun hem de düzenli kullanımda muhtemel cilt sorunlarını önlüyor.

Seramide Evet Deyin
Cildimizin üst katmanının doğal bir bileşeni olan seramidler, nemi cildin içinde tutacak bir duvar oluşturan tuğlaların (hücrelerin) harcı gibidir. Bu duvar iyi korunduğunda sonuç, ışıl ışıl parlayan, nemli bir cilttir. Kış aylarında ve yaşımız ilerledikçe seramid düzeyleri de azalmaya başlar, bu da cildin kuru, iltihaplı olmasına yol açar. Ancak iyi bir haberimiz var; yok olan seramidleri sentetik ya da doğal yollardan yenileyebiliyoruz ve her iki biçim de nemlendiricilerde mevcut. Harcadığınız paraya değsin istiyorsanız, ürün içeriğinin yazdığı bölümde seramidin ilk sıralarda olmasına dikkat edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.