Gebelerin Yazın Tüketmesi Gereken Gıdalar

Gebelerin Yazın Tüketmesi Gereken Gıdalar
A+
A-

Gebelerin Yazın Tüketmesi Gereken Gıdalar

Yaz dönemlerinde daha hafif besinler ile beslenilmesi her insan için olduğu gibi anne adayları içinde uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yaz aylarında hamile olan bayanlar özellikle hafif besinler arasında yer alan yumurta, yoğurt ve süt gibi protein ağırlıklı besinlere ek olarak haşlanmış et, taze olmak şartı ile ızgara tavuk, balık, et ve az yağlı köfte tercih etmelidirler. Yaz aylarında hazmı kolay yiyecekler tüketmek uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Uzmanlar tarafından özellikle et ve türlerinin kızartma olarak değil de ızgara yapılmış olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bunlara ek olarak hamile olan bayanlar için protein bakımından zengin baklagiller de oldukça yarar sağlamaktadır. Baklagiller zeytinyağlı olarak ya da etli olarak yapılabilir, burada dikkat edilmesi gereken yemeklerin hafif olmasıdır.

Anne adaylarının yaz aylarından özellikle bol sıvı alması, katkı maddeleri almaması, aşırı tuzlu yememeleri uzmanlar tarafından önerilen konular arasındadır. Özellikle sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etlerden hamile bayanlar kesinlikle uzak durmalıdır. Bu yiyecek türleri ağır olmakla beraber yaz aylarında etkileri daha büyük olabilmektedir.

Hamile bayanlar yaz aylarında bolca meyve tüketmelidirler ve bu çok önemlidir. Özellikle içerdiği C vitamini ve yüksek miktarda su bulundurmasından dolayı meyveler hamile bayanlar için en ideal yiyecek türlerindendir. Yaz aylarında tahıllı ekmek tercih edilmesi beyaz ekmeklere oranla daha fazla yarar sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.