Gebelik Döneminde İlaç Kullanılması

Gebelik Döneminde İlaç Kullanılması
A+
A-

Gebelik Döneminde İlaç Kullanılması

Günümüzde piyasada olan neredeyse her ilacın araştırmaları, testleri yapılmıştır ve bebekler üzerinde oluşturacağı etkiler detaylı şekillerde incelenmiştir. Bu sebeple bir kategorizasyon sistemine göre bakılırsa hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalı denen ilaçlar bulunduğu gibi kullanılmasında sakınca bulunmayan ilaç grupları da bulunmaktadır.

Burada dikkate alınması gereken durum ise bayanların günlük yaşamlarındaki dönemler içinde kullandıkları bazı ilaçları hamilelik dönemlerinde ise bu kadar rahat ve sık kullanmamaları ve mutlak surette ilaç kullanmalarına sebep olan şikayet ile ilgili bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Hamile olan bayanların normal dönemler içinde çektikleri baş ve diş ağrısı gibi durumları hamilelik dönemlerinde çekmemeleri gerekir. Ağrıdan kurtulmak için bir an önce bir doktora gidilmelidir. Hamilelik dönemi içinde ağrı kesici olarak paramantesol grubu ilaçları rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Bir doktora başvurmak hamile durumda olan bayan için hem gereksiz yere ağrı veya acı çekmesini sonlandırmak hem de bebekteki gelişimin güvenli şekilde devam etmesi için güvenli olan ilaç gruplarını kullanmaları sağlanmaktadır. Bir bayan için hamilelik dönemi en hassas olunan dönemlerin başında gelmektedir.

Buna sebep olanlardan biri de karnında taşıdığı, yeni yeni gelişmekte olan bir canlıyı dünyaya getirecek olmanın sorumluluğunda olmasıdır. Özellikle embriyo döneminde yani ilk sekiz haftada hamileliğin ikinci ayına kadar bebeğin organları gelişimini tamamlamaktadır ve bu dönem içinde bebeğe dışarıdan alınan her tür toksit madde bir etkide bulunacaktır. Bunlar ilaç olabileceği gibi kimyasal özellik taşıyan maddeler de olabilmektedir. Hamile bayanların ilk sekiz haftada ilaç kullanımlarında dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.