Sağlık

Gribe İyi Gelen Çaylar

Aralık ayında başlayan grip salgını, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü kaynaklı grip, bu sene yerini H3N2 virüsünün sebep olduğu gribe bıraktı. domuz gribinden daha ağır geçirilen bu grip türü, çocuklar ve yaşlılar risk altında. Grip, virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımı da tedavide kullanılamıyor. Derya baykal ın bu günki programında  aktarcı hande hanımın deryanın dünyasında anlattığı çay tariflerinden bir kaçı.

İlgili Makaleler

ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN!
Doktorlar grip durumunda kesinlikle antibiyotik kullanılmaması gerektiğini  ilaçların ilk 48 saatte etkili olduğuna söylüyor doktorlar.  ateş ve halsizliğe neden olan H3N2 virüsü mevsimsel grip hastalığı olarak biliniyor. Virüs, girdiği vücudu mikroplara karşı savunmasız halde bırakıyor.

Gribe İyi Gelen İçecekler:

Ihlamur

ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediği ve bu suretle soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğu görüldü.

Adaçayı

Ağız ve boğaz iltihaplarında etkili olduğu bilinen bir başka bitki ise adaçayıdır.  çay şeklinde (kesinlikle kaynatılmadan) adaçayı ile hazırlanan gargaranın kullanılması söyleniyor.

Zencefil

Soğuk algınlığı ve gribin önlenmesinde kuvvetli iltihap giderici etkisi bulunduğunu ortaya koyuyor.

Karanfil

ağız ve boğaz mukozası yangılarında yangı giderici; bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik olarak ve ağrı hissini hafifletici etkisi söz konusudur. Seylan tarçını kabuğu ile birlikte mikroorganizmalar üzerinde etkisi nedeniyle soğuk algınlığında çay olarak içilmesi ya da yoğun derişimli çayının (%5-10) gargara olarak uygulanması yararlıdır.

Karabiber

karabiber  ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu, boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabilir. bağışıklık sistemini düzenleyici, yangıyı ve spazmları giderici, kanserleşmeyi önleyici etkileri bildiriliyor.
ÖKSÜRÜK ve SOĞUK ALGINLIĞI (denenmistir)

Ayrıca özellikle küçük çocuklarda çok etkili olan hem soğuk algınlığına iyi gelen hem de bu seneki gribin öksürük ile seyretmesinden dolayı öksürüğü anında kesen , benim oğluma deneyip çok memnun kaldığım bir karışımı sizler ile paylaşmak istedim.

    • kuru soğanı soyun,
    • soğanın üstünü daire şeklinde biraz oyun,
    • soğanın çukuruna bir kaşık şeker atıp 1 gün bekleyin bekledikten sonra soğanın içinin sulandığını göreceksiniz.
    • Kaşıkla suyunu için.
    • Hastalığınızın geçtiğini göreceksiniz

grip algınlığı ve öksürük  Yada:Cocuklar Icin

1 sogani kalin Halka seklinde kesin,

bir kavanoza doldurun,

üzerine 1-2 kasik bal gezdirin.

1 Gün bekledikten sonra günde 3 Kez 1 kasik Icin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün