Bebek - Çocuk

Kansızlık nasıl anlaşılır?

Bir kişi kansız olduğunu yaşadığı şikayetlerden anlayabilir, ancak kesin olarak kansızlık probleminin varlığından söz etmek için kan tahlillerine gerek vardır. Kansızlığın anlaşılmasını sağlayan şikayetlerin başında ise sürekli halsizlik ve yorgunluk gelmektedir. Kimi zaman artan kimi zaman da hafifleyen yorgunluk ve halsizlik şikayetleri kansızlığın anlaşılmasını sağlayacak belirtilerdir. Bir kişi size renginizin çok solgun olduğunu, yüzünüzün beyaz göründüğü söylüyorlarsa eğer sizde kansızlık problemi olabilir.

Eskiden kolay yaptığınız işleri artık yapmakta zorlanıyorsanız, merdiven çıkarken nefes nefes kalıyorsanız, koşarken kendinizi tıkanacakmış gibi, kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi hissediyorsanız kansızlık şikayetinden kaynaklanıyor demektir. Gözün iç kısmına bakarakta kansız olduğunuzu anlayabilirsiniz. Gözün iç kısmı beyaza dönük ise, yeterince kırmızı ya da pembemsi görünmüyorsa kansızlığınız var demektir.

Nefes darlığı, ağır eforlarla ortaya çıkan çarpıntı gibi şikayetler kansızlığı işaret eder. Ancak bu şikayetler bir kalp hastalığının varlığında da görülebilir. Bu sebeple kansızlığın anlaşılması için kan testi yaptırılması gerekir. Konsantrasyon bozukluğu, uykuya meyilli olma, hiçbir şey yapmayı istememe, anlama bozuklukları da kansızlığın anlaşılmasını işaret edecek bulgulardır. Ağır kansızlık hastalarında ise kanamaya eğilim, sık enfeksiyon, kusma, siyaha yakın dışkı rengi, ishal, kabızlık, karın ağrısı, hızlı kilo kaybetme gibi şikayetler yaşandığı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu