Sağlık

Menopoz Nedir? Belirtileri ve Bilinmesi Gerekenler

Menopoz genel olarak 40 yaşlarından başlayıp daha ileri yaşlara doğru ortaya çıkan bir durumdur. İlk önce adet düzensizliği olarak ortaya çıkar, daha sonra adet kanaması son bulur. Kelime anlamına baktığımız da ise son adet kanaması anlamına geldiğini görürüz.

Menopoz Nedir?

Kadının yumurtalıklarının azalmasıyla ortaya çıkar. Bazen menapoz erken yaşta bile ortaya çıkabilir. Bu duruma ise erken menapoz denilmektedir. Adet kanaması kadın hayatının önemli bir bölümünü alır. Hayatımızın üçte birini bu kanama ile geçirmekteyiz. Belli bir yaşa geçtikten sonra bu kanamanın azaldığını farkederiz.

Menopoz Belirtileri

Menopoz dönemi kadınlar için pek rahat geçmez. Mevsime bağlı olmaksızın ısınma ortaya çıkar. Terlemede menapoz geçirenlerin en büyük şikayetlerinden biridir. Bu tarz durumlar kadınlarda stres, uyku bozukluğu ve kaygı gibi problemler ortaya çıkarır. Daha da önemli bazı hastalıklar meydana gelir. Bu durum kadın psikolojisinde kötü tahribatlara yol açar. Kadınlar birçok yerde kendilerini yetersiz hissederler. Cinsel hayatları devam etse bile kendilerini eskisi gibi hissetmezler. Vücutta hissedilen değişimler kadınları daha rahatsız eder. Böyle bir durum yaşayan yakınlarımıza daha anlayışlı yaklaşmamız gerekmektedir. Onların bu durumdan ne kadar kadar az zararla çıkarmanın yollarını düşünmeliyiz. Faydalı önerilerde bulunmalıyız.

Bu tarz problemler yaşayanlar kendilerini direk menapoza girmiş olarak kabul etmesinler. Çünkü bazen çok benzeyen durumlar farklı hastalığın belirtileri de olabilir. Bundan dolayısıyla hastalığımıza teşhis koymak için hekim yardımı almamız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu