Sağlıklı Yeni Doğan Bebek

Sağlıklı Yeni Doğan Bebek
A+
A-

Sağlıklı Yeni Doğan Bebek…
Yaklaşık 40 haftalık bir gebelik sonrasında doğan, normal ve sağlıklı bir yeni doğan bebek, ortalama 3400 gram ağırlığında, 50 cm. boyundadır; baş çevresi ise 35 cm. kadardır. Bu verilen rakamlar her bebekte aynen olması gereken ölçüleri değil, yapılan araştırmalar sonunda bulunmuş olan ülkemizdeki ortalama değerleri ifade eder.
Zamanında gerçekleşen normal bir doğum, 37-42 hafta süren bir gebeliği takip eder. İşte bu gebelik süresince annesinin rahminde gelişmekte olan bebek, anneyi etkileyen her şeyden hemen hemen doğrudan etkilenir. Bu etkenler yeni doğan bebekler arasındaki farklılıkların oluşumunda genetik faktörlerin yanında yer alır. Bundan dolayı annenin gebelik sırasında beslenmesinden sigara içmemeye, stres ve üzüntülerden kaçınmasından röntgen filmi çektirmemeye kadar pek çok ayrıntıya dikkat etmesi bebeğinin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

 

Gebeliğinin üçüncü ayından itibaren annenin düzenli olarak kontrol muayenelerini ihmal ettirmemesi, anne ve bebeğinin daha sonra karşılaşacağı risklerin mümkün olduğu kadar erkenden belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin zamanında alınması açısından önemlidir.
Gebelik süresinde söz konusu olabilecek pek çok tehlikeye ve ayrıntıları ve taşıdığı riskler anne-babayı korkutabilecek olan doğum olayının karmaşıklığına rağmen bugün bilinen gerçeklere göre bütün gebeliklerin %85’i tamamen normal ve sağlıklı bir bebeğin doğumu ile sonlanır. Bu yüksek oran bebeği kendilerine teslim eden doktorun vereceği “sağlıklı bir bebeğiniz oldu” haberine kadar bin bir endişe içinde olduğunu gördüğümüz anne- baba olmayı bekleyen çiftleri oldukça rahatlatacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.