Sıcak Havaların Bebekler Üzerindeki Etkisi

Sıcak Havaların Bebekler Üzerindeki Etkisi
A+
A-

Yaklaşan Sıcak Havaların Bebekler Üzerindeki Etkisi

Hamilelik döneminde yüksek sıcaklıktaki güneş ışınları annenin herhangi bir hastalığından doğan hipertermi olarak adlandırılan ateşinin yükselmesine neden olabilir. Bu hastalığın özellikle gebeliklerinin ilk on iki haftalık bölümünde gözükmesi hamileler için sakıncalı durumlar ortaya çıkarabilir. Bu on iki haftalık bölüm içersinde annede oluşacak yüksek ateş bebeğin sinir sistemi için çok sakıncalı durumlar ortaya koyar.

Bu gibi durumlarda bebeklerde ilerleyen zamanlarda öğrenme güçlüğü veya düşük yapma olasılığı fazlaca artırır. Bundan dolayı hamile bayanların ilk on iki haftalık dönemlerinde yüksek sıcaklarda dışarı çıkıp güneş ışını almamaları gerekmektedir.

Bunların dışında İlgiltere de bulunan ünlü bir üniversite hastanesinde araştırmacı uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre gebelik dönemlerinde D vitamini alan bayanların çocuklarını da kemik yoğunluğunun arttığı gözlemlenmiştir ve bu bebeklerin kemiklerinin daha sağlam olduğu raporlanmıştır. Bu rapor dikkate alınarak annelerin güneşte fazla durmayarak ve güneş ışınlarının dünya ya dik açıda gelmedikleri zamanlarda güneşlenmeleri gereklidir. Bunun içinde anneler kendilerini güneşten tamamen saklamamalıdırlar, uzman doktorların önerdikleri şekilde bebekleri için gerekli güneş ışınlarını almaları gerekmektedir.

Uzman doktorların anne adayları için önerdikleri güneşlenme zamanları güneş ışınlarının dünya ya tam olarak dik açıda gelmedikleri genellikle sabah ondan önceki saatler veya akşam üstü on altıdan sonraki saatlerdir. Bu saat aralıklarında gebe bayanların yapacakları güneş banyosu bebekleri için çok faydalı olacaktır. Uzmanlar anne adaylarının hiç bir şekilde yüksek ateşli hipertermi’ye girmemesini ve hiçbir şekilde su kayıplarının olmamasını önermektedirler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.