Sağlık

Sigaradan Kurtulmanın Yolları

Sigara Bırakma her tiryakinin sürekli olarak düşündüğü bir durumdur. Çünkü Sigara son derece zararlı olup her sene binlerce kişi bu sebeple hasta olmakta ve hayatını kaybetmektedir. Geri dönüşü olmayan bir uçuruma doğru giderken zararından bir yerinden dönmek isteyen herkes bunu yapabilir.

 

Sigaradan kurtulmanın yolları çok fazladır. Eğer ki sigarayı bırakmak istiyorsanız buna ilk önce siz inanmalısınız. Kararlılıkla adım atarsanız hiçbir sebep sizi kararınızdan döndüremez. Sigara hem dudak hem de el tiryakiliği yapabilir. Bu alışkanlığınızı yenmek için elinizde sürekli bir kalem bulundurabilirsiniz. Böylece el tiryakiliğinizi bir süreliğine yenmiş olursunuz. Sigarayı bırakmak için kendinize bir tarih seçin ve tarihten sonra hiçbir zaman sigara içmeyeceğinize kendinize söz verin, çakmaklarınızı ve elinizdeki kalan sigara paketinizi direk çöpe atın. Cebinizde yada çantanızda bir süreliğine  fındık, fıstık, leblebi yada sakız taşıyın. Sigara içme isteği geldiği zaman bunlar sizi bir süreliğine tutar ve unutturur.Sigaranın yanında kahve içmeyi yada alkol almayı seviyorsanız bu içeceklerden de bir süre uzak durmaya çalışın. Zamanla bu isteğinizi unutacaksınız.

 

Her zaman spor yapmaya çalışın,kendinize yeni uğraşlar, hobiler oluşturun. Böylece kendinize vakit bulamazsınız ve sürekli bir şeylerle meşgul olursunuz. Sık sık arkadaşlarınızla buluşun,sinemaya gidin yada kapalı alanlarda vakit geçirmeye çalışın böylece isteseniz de kapalı bir mekanda sigara içemeyeceğiniz için bu isteğinizde kendisini geri çekmiş olur.

 

Sigara içme isteği size her zaman gelebilir önemli olan sizin içmek istememenizdir. Siz isteyince her şeyin üstesinden gelebilirsiniz sigara sadece bir alışkanlıktır ve sigara sizden güçlü değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu