Tatilde Beslenme

Tatilde Beslenme
A+
A-

Hızlı ve yorucu çalışma hayatına uyum sağlayalım derken, dinlenmek ve eğlenmek en büyük lüksümüz haline geliyor. Bütün bir yılın yorgunluğunu ve stresini atmak istiyoruz. Doya doya eğlenip istediğiniz gibi beslenebileceğiniz bir tatil elbette ki herkesin hakkı. İşte bu noktada sağlığımızı ve formumuzu kontrol altında tutabilmek, tatil öncesi alabileceğimiz önlemler ve tatil esnasındaki tüketim tercihlerimizde bilinçli davranmamızla mümkün olabilmektedir.

Tatil öncesinde Tatilimiz sırasında daha çeşitli beslenebilmek ve tatil sonrası formunuzu koruyabilmek istiyorsanız kredi kazanmalısınız. Düşük kalorili bir beslenme şekli benimsemeli, yiyeceklerle aldığınız yağ miktarını azaltmalısınız. Özellikle yeme içme üzerine kurulmuş bir tatil planınız varsa, öncesinde düzenli egzersiz yaparak vücut yağ oranınızı birazda olsa azaltmak mümkün olacaktır.Bazen uzun yolculuklar, hava değişimi, saat farkı barsak aktivitesinin bozulmasına ve bazı kısa süreli sindirim sistemi sorunlarına neden olmaktadır. Tatilinizin ilk günlerinde bu tip sorunlarla karşılaşmamak için, tatil öncesinde, günde 2-2,5 litre kadar sıvı tüketmeye özen göstermeli ve bol lifli bir beslenme düzeni benimsemelisiniz. Bunun için mevsim meyvelerinden yeterli olarak tüketmeli ve zeytinyağlı sebze yemeklerini tercih etmelisiniz.

Tatilde Metabolik saatinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Çok geç saatlerde yatmak iştah kontrolünün kaybedilmesine neden olmaktadır. Sıcaklarda yağ toleransı azalacağından güne ağır yiyecekler tüketerek başlamamak için mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Yağ içeriği yüksek olan kızartmalardan uzak durmalı, taze mevsim sebzelerinden oluşan bol yeşillikli ortak bir sebze tabağı hazırlamayı ihmal etmemelisiniz.Kahvaltıdan sonraki öğünlerde protein ağırlıklı beslenme olasılığı yüksek olacağından, kahvaltıda işlenmiş et ürünlerinden ( salam, sosis, sucuk, jambon, pastırma vb.) uzak durmalısınız. Ayrıca yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine, kahvaltı saatinde alacağınız meyve, size daha sonra besin içeriği kaliteli bir atıştırmalık alternatifi olacaktır.Ana öğünlerde tokluk sağlamak, gereksiz tüketimleri önlemek açısından büyük önem taşır.

Yağsız et (ızgarada, fırında hazırlanmış), yanına zeytinyağlı sebze seçenekleriyle dengeli bir öğün olacaktır. Öğle ve akşam yemeklerinde de bol yeşillikli salata tabakları yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca tatilde ekmek tüketimine ara vermek size belirli miktarlarda patates, makarna, pilav, börek gibi karbonhidrat içerikli yiyecekleri tüketme şansı kazandırır. Bu noktada tercihlerinizde kontrollü olmalısınız.Tatilinizi tatlandırırken bir kez daha düşünmelisiniz. Kişiye özel, her çeşit tatlıyla hazırlanan tabaklar yerine, hafif tatlılardan oluşan ortak bir tabak hazırlamalı, çeşitliliği artırıp miktarı azaltmalısınız.

Ayrıca besin zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için, açık ve sıcak havada besinlerde mikroorganizma üreyebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Az pişmiş ya da çiğ etli yiyecekleri (suşi, çiğköfte, mayonez, krema vs.) tüketirken dikkatli olmalı, mümkün oldukça bu yiyecekleri tercih etmemelisiniz.Sıcaklarla beraber artan sıvı kaybı da kan basıncı ve barsak aktivitesi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Su tüketimine özen gösterilmeli ve şekeri az, asitsiz içecekleri (taze sıkılmış meyve suları, limonata, ayran vs) tercih etmelisiniz. Tansiyon problemi olan kişilerin turşu, salamura, kuruyemiş gibi tuz oranı yüksek yiyeceklerden ve sodyum içerikli maden suyundan uzak durmaları önerilmektedir.

Aşırı alkol tüketimi de sıvı kaybına neden olacağı için, günün en sıcak saatlerinde, yüksek alkollü içkilerden uzak durmalısınız.Tatilde de fiziksel aktivite yapabilme imkanınızı artırarak özellikle yüzme, yürüyüş gibi vücudunuzun tüm kaslarınızı çalışmasını sağlayan aktiviteleri yapmayı fırsat bilmelisiniz. Tatilinizi dinlenip eğlenerek, çeşitli lezzetlerle kontrollü bir şekilde tatlandırmak tamamen sizin elinizde…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.