Sağlıklı İçecekler Nelerdir?

Sağlıklı İçecekler Nelerdir?
A+
A-

İçtiğimiz şeylere çok dikkat etme zamanıdır özellikle yazları. Vücutta su kaybı çok olduğundan yazlara içeceklere dahada dikkat edilmeli. Tabi ki en doğal ve vücuda en faydalı olan sağlıklı içecek su. Hem maliyeti az hemde en faydalısı. Günde 3 lt içilmesi gerekiyor.

Gün içerisinde mutlaka herkesin sağlıklı bir şekilde düzenli olarak içecek tüketmesi gerekiyor.
Her besinin kendine ait tadı, sağladığı faydaları vardır. Tabi taşıdığı vitamin ve minareller de farklıdır.

En Faydalı Olan İçecekler Hangileridir ?

Yararlı içecek listesinde akla gelen ilk içecek su olur. Aslında, ufak şikayetlerden osteoporoz (kemik erimesi) gibi ciddi rahatsızlıklara kadar pek çok durumda bağışıklık sistemimize destek olan
başka içecekler de var. Hangi içeceğin hangi hastalıkları önlediğini merak ediyor musunuz?

– Yağlı Süt
İştah keser ve osteoporoza karşı korur. Sağlıklı bir öğünün içermesi gereken değerlere sahip olduğu, yani karbonhidratar, protein ve az miktarda yağdan oluştuğu için vücut tarafından yavaşça emilir ve uzun süre tok tutar. Ayrıca, kan şekerini dengelediğinden, ani açlık krizlerine daha az yatkın olursunuz. Süt, kalsiyum için en uygun kaynaktır, çünkü D vitamini içerir. Ayrıca, vücutta yağ depolanmasını engeller. Araştırmalar, kalsiyumun hücrelerde yağ depolanmasına neden olmadığını, tam tersine, hücrelerin yağ yakmasını sağladığını gösteriyor. Bu sayede hedeflediğiniz kiloya daha kolay ulaşabiliyorsunuz.
Kalori değeri: 225 gramda 120

Yeşil Çay
Osteoporoz, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Yeşil çayın içeriğinde bol miktarda flavonoit ve polifenol bulunur. Bu doğal antioksidanlar hücreleri kansere yol açabilecek maddelerden korur ve vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olarak tümör büyümelerini engeller. Ayrıca damarları rahatlatarak kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstlenir ve kalp krizini tetikleyebilecek pıhtılaşmayı önler. Yeşil çay aynı zamanda florür içerir, bu da diş ve kemikleri güçlendirir.
Kalori değeri: 0

Sodyumlu Domates Suyu
Çeşitli kanser türlerine karşı korur. İşlenmiş domates suyu, akciğer ve mide kanseri riskini azalttığı bilinen antioksidan likopen açısından en zengin kaynaktır. Aynı zamanda pankreas, kolon, yemek borusu ve göğüs kanserlerine karşı koruma sağlar. Likopen, ciğerleri ve kalbi oksidatif zararlara karşı korur, kardiyovasküler hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.
Kalori değeri: 170 gramda 31

Sıcak Çikolata
Ruh halinizi iyileştirir, kalp hastalıklarına karşı korur. Çikolata serotonin üretimini arttırır, bu madde de genel ruh halimizi düzenleyerek bizi keyiflendirir (depresyonla serotonin miktarının düşük olması birbiriyle bağlantılıdır). Kakao ayrıca polifenol yönünden de zengindir, bu da hücreleri, iyi kolesterol seviyesini düşüren oksidatif zararlara, yani kalp krizi riskine karşı korur.
Kalori değeri: Ev yapımı sıcak çikolatanın 225 gramında 195, toz halinde sıcak çikolatanın 225 gramda 81

Nane Çayı
Kramp ve hazımsızlık giderir. Nanenin spazm giderici özelliği vardır. Nane çayı kasları gevşeterek ağrı ve kasılmalara meydan okur. Yemeğin sindirilmesini sağlar.
Kalori değeri: 0

Soya Sütü
Faydaları: Kalp hastalıkları riskini azaltır. Soya sütü çözünebilir lifler ve soya proteini içerir. Bu da kötü kolesterol, yani trigliserit seviyesini düşürür, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
İnek sütü yerine soya sütü içecekseniz, A ve D vitaminleri ve kalsiyumla zenginleştirilmiş olanını tercih edin. Yalnız dikkat, soya göğüs kanseri riskini arttırabilen fitoöstrojen ihtiva eder. Ailenizde bu hastalığı geçirmiş biri varsa, soya sütünü doktorunuza danışmadan kullanmayın.
Kalori değeri: 225 gramda 81

Kızılcık Suyu
Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Araştırmalar, kızılcık suyundaki antibakteriyel maddelerin, idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaştığı kadar periodontal (diş eti) hastalıklara karşı da koruma sağladığını gösteriyor. Uzmanlara göre, kızılcık suyu bakterilerin diş etine yapışmasını engelliyor. Ancak, pek çok beslenme uzmanının, içeriğindeki şeker miktarından dolayı meyve suları konusunda tüketicileri uyardığını unutmayın: Günde bir bardaktan fazla içmeyin ve aldığınız ürünün üzerinde “%100 meyve suyu” yazmasına dikkat edin. Aldığınız ürün meyve sulu bir içecek veya kokteyl olmasın.
Kalori değeri: 225 gramda 140

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.